Na pražské Bulovce nová pracoviště infekční kliniky

Vysoce zabezpečená oddělení pro pacienty s nakažlivými chorobami otevřela Všeobecná fakultní nemocnice v Praze Na Bulovce. Lékaři tam mohou mimo jiné hospitalizovat lidi, kteří se vracejí z asijských zemí postižených přírodní katastrofou a mohli se nakazit nebezpečnými infekčními nemocemi.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V laboratoři

K dispozici je třeba jednotka pro izolaci pacientů s plicní tuberkulózou a také zmodernizované oddělení na infekční klinice.

Vážnější nakažlivou nemoc v souvislosti s katastrofou v Asii lékaři na Bulovce zatím nezaznamenali. Když se situace změní, pak je infekční klinika schopna pacienty důsledně izolovat a poskytnout jim odbornou péči. "Prostě musíme se být vědomi toho, že určité riziko tu je, ale pracovat s ním dovedeme," říká primářka Hana Roháčová.

Na klinice museli několik dní zůstat čtyři turisté. Měli ale jen lehčí střevní problémy, testy u nich nepotvrdily choleru ani břišní tyfus. Lékaři je dál sledují. Jedenáct turistů dosud ošetřili ambulantně. Pokud by se přeci jen u některého infekce projevila, epidemie se podle Roháčové bát nemusíme: " V podmínkách hygienicko-epidemiologického standardu, který máme u nás, nic takového nehrozí."

Bulovka má také novou infekční laboratoř, která maximálně snižuje riziko nákazy. Zajistit to má čištění vzduchu uvnitř místnost. "Jak odsává vzduch a přivádí čistý vzduch, tak tím chrání personál a v podstatě na druhé straně i ovzduší," vysvětluje primářka mikrobiologického oddělení Blanka Horová.

Rekonstrukce a výstavba nových oddělení stála přes 40 milionů korun.

Milan Kopp, Viktorie Hošková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme