Na Pražském hradě jedná prezident s politiky o rozhodnutí Ústavního soudu o volbách

Předsedové parlamentních komor a stran na Pražském hradě řeší s prezidentem a premiérem, jak dosáhnout pořádání předčasných sněmovních voleb v naplánovaném termínu. Společně hledají další postup, který by umožnil otevřít volební místnosti 9. a 10. října.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Chrám sv. Víta. Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Adamec

V tomto termínu by se volby nemusely uskutečnit kvůli postoji Ústavního soudu, ohledně stížnosti nezařazeného poslance Miloše Melčáka.

"V daném okamžiku je výklad postupu Ústavního soudu rozdílný. Situace je velmi kritická a zřejmě se domluvíme na mimořádném kroku, a to bude možná i oživením senátního návrhu předloženého sněmovně," předznamenal předseda Senátu Přemysl Sobotka (ODS) ve vysílání Rádia Česko.

Politici se podle předsedy ČSSD Jiřího Paroubka musí dohodnout na společném postupu, jinak na podzim hrozí ústavní krize.

Podle předsedy ODS Mirka Topolánka se proto pokusí rychle dohodnout na trvalé změně Ústavy. S jistými úpravami k tomu chce Topolánek využít deset let starý návrh Senátu, na kterém se dosud neshodla sněmovna:

"Bitva s Ústavním soudem, kterou soud zahájil, není to, co bych si v tuto chvíli přál. Domnívám se, že Ústavní soud nemůže rozhodovat o ústavním zákonu a stanovení termínu není podle nás vykonatelné rozhodnutí, které je možné odložit," řekl Topolánek.

Znovu jedná i Ústavní soud

Kvůli Melčákově stížnosti se dnes soudci opět sešli. Včera vykonatelnost rozhodnutí prezidenta o vyhlášení předčasných voleb do poslanecké sněmovny v říjnu tohoto roku odložili na neurčito.

Do skončení dnešního jednání se ale Ústavní soud k záležitosti nebude vyjadřovat - řekl Českému rozhlasu zástupce generálního sekretáře Ústavního soudu Vlastimil Göttinger.

Přečtěte si také:
Generální sekretář Ústavního soudu: Rozhodnutí o odkladu bylo jediným řešením
Právníci: ÚS si prodloužil čas na posouzení Melčákovy stížnosti
Politické špičky budou na Hradě řešit, jak dál po verdiktu ÚS
Klaus svolává na Hrad mimořádnou schůzku kvůli rozhodnutí ÚS
Předčasné volby může ovlivnit ústavní stížnost poslance Melčáka

Milan Kopp, Václava Marešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme