Na Pražském hradě začíná úřadovat nový prezident Miloš Zeman

První den v úřadě má před sebou prezident Miloš Zeman. Program prezidentových povinností pro nejbližší dny teprve vzniká. Jisté je, že dnes se sejde s velvyslanci a ve středu s hejtmany.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Expremiér a prezidentský kandidát Miloš Zeman ve své předvolební kanceláři na Hradčanech | Zdroj: ČTK

Co nejdříve chce také navštívit vládu a obě komory parlamentu. V plánu má i setkání se šéfy poslaneckých a senátorských klubů, se kterými chce probrat hlavně doplnění Ústavního soudu.

Na první jednání vlády po své inauguraci, na které ho pozval premiér Petr Nečas, Zeman ovšem ve středu nepřijde. Prohlásil, že na vládu chce docházet jen tehdy, když bude mít odlišný názor na projednávané zákony.

Přehrát

00:00 / 00:00

O nejbližším prezidentském programu mluvil v Ranním Radiožurnálu redaktor Martin Karlík.

Nová hlava státu už také oznámila jména svých nejbližších spolupracovníků. Jeho kancléřem se stane dosavadní šéf Strany práv občanů Zemanovci Vratislav Mynář. Termín jeho nástupu se ještě neví. Má to ale být co nejdříve. Členem strany zůstane, jako předseda ale skončí. Jeho nástupce budou zemanovci vybírat za dva týdny.

„Do té doby se budu muset poradit s politickou radou, jak naložit s touto výzvou a jestli je to vůbec slučitelné," řekl Mynář.

Zahraniční odbor Hradu povede současný velvyslanec v Austrálii Hynek Kmoníček a tiskovou mluvčí zůstane Hana Burianová, která za Zemana mluvila už během předvolební kampaně.

Úkoly pro první dámu

Nové úkoly čekají také na Ivanu Zemanovou, i když nejde o žádnou oficiální funkci. Ústava ani žádný jiný zákon neupravují, co by manželka prezidenta měla, nebo neměla dělat. Nedostává žádný plat a nemá ani žádné pravomoci. Přesto bývají první dámy aktivní. Záleží to ale na jejich osobní angažovanosti.

„Když nechce, tak manželka nemusí dělat téměř nic. Ale když chce, tak se očekávají takové klasické věci, že bude pomáhat s charitou, dohlédne například na státní večeři nebo oběd, popřípadě jaké se vyberou státní dary,“ řekl v České televizi bývalý ředitel protokolu prezidentské kanceláře Miroslav Sklenář.

Jisté zkušenosti se státními návštěvami má Ivana Zemanová z dob, kdy byl Miloš Zeman předsedou vlády nebo předsedou Poslanecké sněmovny.

Post kancléře chceme maximálně možným způsobem využít pro nás jako SPOZ, říká Mynář

Číst článek

První zahraniční návštěva nové hlavy státu povede už tradičně na Slovensko, pak chce Zeman navštívit Rakousko. V plánu má ale také cestu za českými vojáky do Afghánistánu.

„Budu patrně první prezident České republiky, který navštíví naše vojáky v Afghánistánu, protože si nesmírně vážím mise, která tam je,“ připustil. Přesné termíny cest do zahraničí nejsou zatím známy.

Nový kancléř Mynář by chtěl post využít pro práci strany SPOZ. Podle politiků a politologů je to nestandardní a nešťastné

Číst článek

Igor Maňour, Jan Herget, Michaela Vydrová, Martin Karlík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme