Na pražském náměstí Míru se vzpomíná na oběti holocaustu

Dnes je podle židovského kalendáře Den vzpomínání na oběti holocaustu - hebrejsky Jom ha-šoa. Na náměstí Míru v Praze lidé během odpoledne veřejně předčítají jména obětí nacistického režimu. Pietní akce připomíná šest milionů Židů, které nacisti zabili.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pražské náměstí Míru - vzpomínka na oběti holocaustu

Pražské náměstí Míru - vzpomínka na oběti holocaustu | Zdroj: ČTK

Akce současně připomíná také hrdinství vězňů nacistického ghetta ve Varšavě. Skoro měsíc dokázalo v dubnu a květnu roku 1943 několik desítek vysílených a nedostatečně ozbrojených lidí vzdorovat vojenské přesile svých věznitelů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Holocaust.mp3

„Jom ha-šoa připomíná jednu z nejvýznamnějších známek židovského odboje proti nacistům. Vězni byli nakonec poraženi a ghetto bylo srovnáno se zemí,“ říká historik Michal Frankl.

Dějištěm vzpomínkové akce je pražské náměstí Míru. „Je to veřejné prostranství, v centru Prahy, na frekventovaném místě. My jsme velice rádi, když lidé vystoupí z tramvaje, projdou kolem, podívají se, co se tady děje, vezmou si naši brožurku a když mají čas, tak se zapojí do čtení,“ říká Tereza Štěpková z Institutu Terezínské iniciativy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Frankl.mp3

Lidé mohou přijít na náměstí Míru a zapojit se do veřejného čtení jmen židovských mužů, žen i dětí, kteří byli pro svůj původ diskriminováni a zavražděni nacistickým režimem a uctít tak jejich památku.

„Mě každý rok překvapí, kolik lidí se chce zapojit a chce přečíst jednu stránku se jmény holocaustu,“ říká Frankl.

Záštitu nad letošním Dnem vzpomínání na oběti holocaustu převzal bývalý prezident Václav Havel. Nadační fond obětem holocaustu a Institut Terezínské iniciativy chtějí touto akcí upozornit na přetrvávající projevy rasové nesnášenlivosti a netolerance v české společnosti. Tradičně sem chodí i pamětníci, kteří holocaust přežili.

„V Praze jsem měla normální, krásné dětství, jako všechny děti. Z Prahy jsem odcházela v roce 1942 do Terezína, kde jsem měla maminku a tatínka. Kdo nešel dál, neví, co je Osvětim. Tam šli rodiče do plynu. Nebyla jsem schopná uvěřit tomu, že ten kouř, který je nad námi, který dýchám, bylo mi 15 let, že je to maminka a tatínek.

Veřejné čtení jmen obětí holokaustu | Foto: ČTK

Organizátoři Dne vzpomínání na oběti holocaustu budou až do 17 hodin také prezentovat vzdělávací projekty a knihy, které k tématu holocaustu vydávají.

Zbyněk Zykmund, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme