Na Pražském okruhu bude nutná dálniční známka

Nový úsek Pražského okruhu si o víkendu bude moci prohlédnout veřejnost. 23 kilometrů dlouhý dálniční obchvat propojí dálnice D1 a D5. K jízdě po jihozápadní části Pražského okruhu budou řidiči osobních aut od pondělí potřebovat dálniční známku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stavba pražského dálničního okruhu | Foto: Tomáš Adamec

Tato část okruhu se pro auta otevře v pondělí a pro dopravu ve vnitřní Praze to bude znamenat výrazné ulehčení. Radní Radovan Šteiner říká, že například z Jižní spojky zmizí kamiony:

Na stavbě jsou dva tunely a široké údolí řek Berounky a Vltavy překonává silnice po dva kilometry dlouhé mostní estakádě, která je nejdelší svého druhu ve střední Evropě.

„Platí ten obecný princip v částech Prahy, kde souběžně existují městský i pražský, tedy vnější okruh mají kamiony zákaz vjezdu na příslušnou část městského okruhu. Tam, kde lze použít tu kapacitní alternativu, mají kamiony zákaz vjezdu To znamená po 20. září by měl být instalován zákaz vjezdu kamionů na sjezdu na spořičově,“ poznamenal Šteiner.

Moderní a bezpečné

Dálnice se uvádí do provozu a přitom nebyla ještě zkolaudovaná. Soud kolaudaci zamítnutím jedné žaloby odblokoval teprve včera. Pavel Šustr, ředitel odboru pozemních komunikací na ministerstvu dopravy ale v Ranním interview Radiožurnálu ubezpečil, že zprovoznění je v kompetenci pražského magistrátu a bude zcela legální.

Přehrát

00:00 / 00:00

Pavel Šustr, ředitel odboru pozemních komunikací na ministerstvu dopravy v Ranním interview

Potvrdil také, že jde o nejmodernější dálnici v České republice s nejmodernějšími bezpečnostními prvky. „Jenom pro ilustraci: 40 portálů, které budou provádět tzv. liniové řízení, nejbezpečnější prvky v tunelech, řízení z centrálního velína v Rudné a podobně,“ vypočítával Šustr. Úsek přiřadil k nejbezpečnějším v Evropě.

Dálniční známka nutná

K jízdě po jihozápadní části Pražského okruhu budou řidiči osobních aut od pondělí potřebovat dálniční známku. Vedle nově otevíraného úseku od dálnice D1 bude zároveň zpoplatněn i stávající, už používaný, úsek mezi Slivencem a Ruzyní.

Ředitel pražské dopravní policie Pavel Švrčula proto řidičům doporučuje, aby pozorně sledovali dopravní značení.

„Obzvlášť motoristická veřejnost, která bude z okolních obcí najíždět na D1 či D5tak bude nutné, ba na nájezdu nebo sjezdu sledovala dopravní značení, jestli je ukončeno zpoplatnění, či ne. Pokud policie zjistím, že někdo nemá zablaceno, tak v blokovém řízení je pokuta až do výše 5 000 korun, ve správním řízení až do 500 000, upozornil Švrčula.

Milan Kopp, Jan Herget Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme