Na pražském Vítkově se lidé rozloučili s generálem Františkem Peřinou
Čestné salvy, státní hymna a přelety stíhaček Gripen nad pražským Vítkovem doprovodily legendárního pilota z 2. světové války Františka Peřinu na jeho poslední cestě. Na vojenském pohřbu se všemi poctami se s "generálem nebe" - jak se Peřinovi přezdívalo - rozloučili pozůstalí, veteráni, nejširší veřejnost a také nejvyšší ústavní činitelé včetně prezidenta.
František Peřina zemřel 6. května ve věku 95 let. Přes svůj vysoký věk si do posledních chvil zachoval optimismus. Byl také vlastenec; říkal, že kdyby udržel knipl v rukou, šel by bojovat znovu: "Těch šest roků války bylo nejlepších šest let mého života. Protože v té válce jsme měli motiv bojovat, a byli jsme k tomu taky vychovaní."
František Peřina se proslavil v bitvách o Francii a později o Anglii. Sestřelil nejméně tucet nepřátelských letadel. V roce 1949 byl z armády propuštěn a upadl v nemilost. Těsně před zatčením se mu podařilo i s manželkou Annou přeletět do americké zóny v Německu; později emigrovali do Spojených států.
Šéf čáslavské základny taktického letectva Pavel Verner říká, že Peřina se stane čestným velitelem 212. letky. Podle něj se jen těžko najde člověk, který prožil tak bohatý a zároveň smysluplný život. "Dokázal mluvit s dvacetiletými piloty, s třicetiletými, se čtyřicetiletými a každému měl co sdělit."
Ostatky "generála nebe" budou převezeny do jeho rodných Morkůvek na Břeclavsku. Tam bude František Peřina pohřben vedle své ženy Anny.