Na pražském Žižkově je ode dneška k vidění legendární tank LT-35

Ode dneška až do jara si můžete v Praze na nádvoří žižkovského Vojenského historického muzea prohlédnout tank LT-35. Ten se po sedmdesáti letech nedávno vrátil ze Spojených států domů. Zásluhu na tom má i Český rozhlas.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Odzbrojený tank během rekonstrukce | Foto: Alexandr Pícha

Obrněnce, který Američané zabavili Němcům, nám darovala vláda Spojených států. Může za to reportáž, kterou Radiožurnál točil ve vojenském muzeu v Aberdeenu u Baltimore. Krásná inženýrská práce lidí z plzeňské Škodovky tam stála v šedých, německých barvách s německým bojovým křížem.

Zásadní význam měl tank pro historii obrněných jednotek naší prvorepublikové armády. Po obsazení zbytku Československa v březnu 1939 Němci všech téměř 300 kusů zabavili, přebarvili a přejmenovali. A při dobývání Německa zase zabavili tehdy německý tank Američané. A tak se ocitl v největším armádním muzeu v Americe.

Po návratu do Česka byl tank zatím ve Vojenském technickém muzeu v Lešanech na Benešovsku. Tam ho prohlédli a zakonzervovali. Na Žižkově zůstane do jara příštího roku, kdy začne jeho celková rekonstrukce. Po roce a půl by měl být pojízdný a mohl by se předvést při ukázkách vojenské techniky.

Americká strana nám obrněnce, který má nevyčíslitelnou hodnotu, věnovala zdarma. Jeho zařazení do sbírek muzea je jedna z nejvýznamnějších událostí v jeho téměř devadesátileté historii.

Alžběta Havlová, Katarína Brezovská, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme