Na předdůchod musí lidé ušetřit dostatek v soukromých fondech

Česká populace podle demografů stárne a za několik desítek let bude hodně lidí v penzijním věku a relativně málo v produktivním. To vede vládu mimo jiné ke snaze zvýšit věkový limit pro odchod do důchodu. Ministerstvo financí nyní ale oznámilo, že se rozšíří možnost takzvaných předdůchodů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Důchodci | Foto: stock exchange

Neměly by být omezeny jen na obzvlášť těžké a namáhavé profese, jak se dosud předpokládalo. Požádat o předdůchod budou moci všichni, kdo budou mít dost naspořeno v rámci doplňkového penzijního spoření.

Podle náměstka minista financí Radka Urbana bude vláda navrhovat zvýšení daňově efektivní částky, kterou může zaměstnavatel využít, z 24 na 30 tisíc korun pro všechny skupiny zaměstnanců.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hosty Světa o osmé byli náměstek ministra

Návrh prý umožní překlenout tíživou životní situaci těm zaměstnancům, kteří v období posledních pěti let před odchodem do řádného důchodu například ztratí práci.

Zatím mohou občané žádat o předčasný důchod. Ten je ale nevýhodný, protože krátí výměru řádného důchodu, předdůchod nikoliv. Všichni poživatelé předdůchodu budou navíc považováni za státní pojištěnce. Stát za ně tak bude platit zdravotní a sociální pojištění. Předdůchod tak bude muset být vždycky výhodnější než předčasný důchod.

Předdůchody také mají motivovat občany, aby více spořili v rámci doplňkového, komerčního penzijního spoření. „To je jeden z hlavních návrhů, protože v rámci předdůchodů bude existovat možnost sáhnout si na svoje úspory ve třetím pilíři důchodové reformy,“ vysvětlil Urban ve Světě o osmé na Rádiu Česko.

Dodal ale, že návrh nejde 'na ruku' soukromým penzijním fondům. „Jediná motivace pro vládu, proč důchodovou reformu dělá, a to důchodovou reformu včetně předdůchodů, je vyrovnat se s demografickými trendy, a změnit uvažování každého z nás, každého zaměstnance, každého budoucího důchodce, aby převzal odpovědnost za svoji budoucnost.“

Dopad předdůchodů na státní rozpočet ještě není jasný, ministerstvo financí jej ale odhaduje jako neutrální.

Podle prezidenta Asociace penzijních fondů Jiřího Rusnoka stát dokonce díky předdůchodům uspoří. Komerční výhodu pro soukromé penzijní fondy ale také nevidí. Souhlasí s tím, že předdůchody jsou dobrou motivací pro lidi.

„To je skutečně významná stránka života občanů, právě to období před dosažením řádného důchodového věku bývá dost kritické z pohledu trhu práce a vůbec zabezpečení finančního,“ uvedl ve Světě o osmé Rusnok.

Rádio Česko, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme