Na přehrady vyjely motorové čluny a skútry. Od letoška je méně svazují předpisy

Motorové čluny a vodní skútry letos vyjíždějí na více vodních ploch než v minulosti. Nová pravidla umožňují plavbu například na Lipenské přehradě nebo Máchově jezeře. Na Slapech a Orlíku padly rychlostní limity. Kritici se obávají toho, že přibude nehod.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vodní skútr | Foto: Blanka Černá

Na vodu smí v Česku vyjet s lodí o hmotnosti maximálně jednu tunu a motorem o výkonu do 20 kilowatt i člověk bez průkazu vůdce malého plavidla, takzvaných kapitánských zkoušek.

V případě plachetnice ale nesmí celková plocha plachet přesáhnout 12 metrů čtverečních. Menší loď s motorem se dá na den půjčit za necelé 2000 korun.

Zkoušky ale musí naopak mít ten, kdo chce na vodu vyjet na rychlém skútru. Všichni, kdo řídí loď, navíc nesmí pít alkohol. Dodržování tohoto zákazu kontroluje na přehradách i řekách policie.

Většina řek i přehrad

Jezdit se dá od letošní sezony na většině přehrad a řek. Na Slapech a Orlíku nově neplatí omezení rychlosti. Skútry a rychlé čluny se ale musí držet 50 metrů od břehu, aby neohrožovaly koupající se lidi.

Na řekách je limit 25 metrů. V úsecích toků užších než 50 metrů jsou tak dále zakázané.

Volnější pravidla mají své odpůrce. Problém s nimi mají například někteří rybáři, které lodě a skútry ruší. Nevidí je rád ani provozovatel kempu na Orlické přehradě Jaroslav Zelenka.

„Rekreanti se nedostanou k vodě na koupání, protože to stojí kolem břehu,“ zdůvodnil.

Majitelé chat nebo kempů můžou požádat o vyznačení místa pro koupání bójemi. Do takového prostoru pak lodě vplouvat nesmí. Jiný provozovatel kempu Stanislav Malý je ale vítá.

„Otevírá se zase možnost nové klientely, která tento druh sportů vyznává,“ řekl.

Nově mohou lodě na Brněnskou přehradu, Vranov nebo Máchovo jezero.

Martin Karlík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme