Na připomínky k občanskému zákoníku je poslední den

Pokud máte nějaké připomínky k návrhu nového občanského zákoníku, máte právě dnes poslední šanci je poslat ministerstvu spravedlnosti. Kodex má nahradit zastaralou normu z roku 1964 a jde o největší legislativní změnu za posledních dvacet let.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministerstvo spravedlnosti ČR

Ministerstvo spravedlnosti dostalo celkem asi dvě stě podnětů, většinou e-mailem, co by se mělo v návrhu nového občanského zákoníku změnit.

Tento návrh se svým týmem zpracoval vedoucí Katedry občanského práva z právnické fakulty v Plzni Karel Eliáš, který teď také podle ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila dostane do ruky všechny podněty od laické i odborné veřejnosti.

Přehrát

00:00 / 00:00

O novém občanském zákoníku v Odpoledním Radiožurnálu.mp3

Odborníci vesměs hodnotí kladně to, že k takové komplexní změně dojde, že nový kodex by měl poskytnout prostor jednotlivci, aby si mohl uspořádat soukromý život. Naopak některé právníky zaráží jeho rozsah, který představuje pět set stránek a přes tři tisíce paragrafů.

Přílišný rozsah vadí i advokátce Dagmar Raupachové.

„Novému občanskému zákoníku vyčítám, že je podle mého přesvědčení příliš rozsáhlý a normální člověk, který by měl v základních věcech právu rozumět, se v tom bude ztrácet,“ řekla.

Podle Raupachové budou mít s novým občanským zákoníkem problém i odborníci, tedy právníci, advokáti a soudci. „Určitě tady bude období, a domnívám se, že poměrně dlouhé, kdy i ti odborníci budou bohužel tápat,“ dodala.

Občanský zákoník musí schválit vláda a pak ho čeká tradiční legislativní kolečko. V platnost by tak neměl vstoupit dřív než v lednu 2014.

Hanka Shánělová, Zbyněk Zykmund, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme