Na připomínky k občanskému zákoníku je poslední den

Pokud máte nějaké připomínky k návrhu nového občanského zákoníku, máte právě dnes poslední šanci je poslat ministerstvu spravedlnosti. Kodex má nahradit zastaralou normu z roku 1964 a jde o největší legislativní změnu za posledních dvacet let.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministerstvo spravedlnosti ČR

Ministerstvo spravedlnosti dostalo celkem asi dvě stě podnětů, většinou e-mailem, co by se mělo v návrhu nového občanského zákoníku změnit.

Tento návrh se svým týmem zpracoval vedoucí Katedry občanského práva z právnické fakulty v Plzni Karel Eliáš, který teď také podle ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila dostane do ruky všechny podněty od laické i odborné veřejnosti.

Přehrát

00:00 / 00:00

O novém občanském zákoníku v Odpoledním Radiožurnálu.mp3

Odborníci vesměs hodnotí kladně to, že k takové komplexní změně dojde, že nový kodex by měl poskytnout prostor jednotlivci, aby si mohl uspořádat soukromý život. Naopak některé právníky zaráží jeho rozsah, který představuje pět set stránek a přes tři tisíce paragrafů.

Přílišný rozsah vadí i advokátce Dagmar Raupachové.

„Novému občanskému zákoníku vyčítám, že je podle mého přesvědčení příliš rozsáhlý a normální člověk, který by měl v základních věcech právu rozumět, se v tom bude ztrácet,“ řekla.

Podle Raupachové budou mít s novým občanským zákoníkem problém i odborníci, tedy právníci, advokáti a soudci. „Určitě tady bude období, a domnívám se, že poměrně dlouhé, kdy i ti odborníci budou bohužel tápat,“ dodala.

Občanský zákoník musí schválit vláda a pak ho čeká tradiční legislativní kolečko. V platnost by tak neměl vstoupit dřív než v lednu 2014.

Hanka Shánělová, Zbyněk Zykmund, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme