Na přípravě amnestie by se právníci podílet měli, shodují se politici

Politici s právnickým vzděláním si myslí, že amnestie by měla být konzultována i z právního hlediska. Reagovali tak na slova ředitele politického odboru prezidentské kanceláře Ladislava Jakla, že na přípravě novoroční amnestie se nepodílel žádný právník. Podle opozice je to prý poznat.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vazební věznici v Hradci Králové ve čtvrti Pouchov začali 2. ledna na základě prezidentské amnestie opouštět první propuštění vězni

Vazební věznici v Hradci Králové ve čtvrti Pouchov začali 2. ledna na základě prezidentské amnestie opouštět první propuštění vězni | Foto: David Taneček | Zdroj: ČTK

Jakl včera ve Dvaceti minutách Radiožurnálu prohlásil, že zapojení odborníků na právo nebylo ani nutné, ani žádoucí.

„To, že nebyl mezi připravovateli amnestie žádný právník, jen potvrzuje to, co říkáme od počátku, že je amnestie nepromyšlená, anebo promyšlená až příliš,“ nesouhlasí šéf poslanců ČSSD Jeroným Tejc.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktorka Věra Masopustová zjišťovala, co si myslí politici s právnickým vzděláním o slovech Ladislava Jakla

Novoroční propouštění vězňů podle něj nevyhovělo požadavkům a očekáváním.

„Pokud se potvrdí, že mezi připravovateli amnestie nebyl žádný právník, tak je to skutečně věc, která nemá obdoby, a možná to jen dokresluje to, proč amnestie vypadá tak, jak vypadá,“ dodal.

Také předseda KSČM Vojtěch Filip zastává názor, že by do konečné podoby amnestie měly mluvit také osoby znalé práva.

Amnestie podle něj totiž není jen politickým rozhodnutím, které by bylo možné vydat bez právního a ekonomického posouzení jejího dopadu. I proto je nutná kontrasignace předsedy vlády.

„Už od Tomáše Garrigua Masaryka platilo, že to vláda projednala a také za to byla odpovědná. Včetně případného finančního dopadu. Ve Spolkové republice Německo se takzvaná generální amnestie vydává jenom po projednání v Bundestagu, to znamená v parlamentu, protože to může mít rozpočtový dopad. A rozpočtovou suverenitu doufám pan Jakl nenapadá,“ vysvětlil Filip.

Filozofická rovina amnestie

Šéf poslaneckého klubu Občanských demokratů Marek Benda přesto vysvětlení, že přítomnost právníků nebyla nutná, do jisté míry chápe. Podstatu prezidentské amnestie vnímá spíše ve filozofické rovině.

„Samozřejmě že obsah amnestie má někdo právnicky vidět, na druhou stranu je jasné, že to není právní problém, ale problém milosrdenství, to znamená filozofický. Právní problémy musí být vyřešeny v průběhu procesů. Ty přece řeknou – takhle je to správně, takhle ten člověk spáchal, nebo nespáchal, a je za to nebo ono odsouzen. Tohle nemá svým způsobem s trestním právem nic moc společného,“ uvažuje.

Podle Ladislava Jakla vznikly parametry amnestie během diskuzí prezidenta se třemi nejbližšími spolupracovníky. Jedním z nich byl sám Jakl, totožnost dalších dvou jen naznačil.

„Pan prezident do této debaty zahrnul okruh tří lidí. My se teď najednou tváříme, že nikdo neví, kdo jsou nejbližší tři spolupracovníci Václava Klause,“ uvedl Jakl.

Jedním z nich by podle těchto slov měl být i zástupce vedoucího Kanceláře prezidenta republiky pro oblast komunikace a kultury Petr Hájek. Ten ale odmítl s Radiožurnálem mluvit.

Věra Pfeifferová, krw Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme