Na Prix Bohemia Radio byly rozdány první ceny, putují i do Českého rozhlasu

Slavnostním koncertem v Obecním domě v Praze začal 31. ročník mezinárodní přehlídky rozhlasové tvorby Prix Bohemia Radio, kterou pořádá Český rozhlas. Vrcholem večera bylo předávání hned několika cen. Jejich laureáty se stali i reprezentanti Českého rozhlasu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Cenu Karla Kyncla v rámci Prix Bohemia Radio převzala Klára Lukešová-Stejskalová, bývalý zpravodajka ČRo v Německu, nyní vedoucí zahraniční redakce Centra zpravodajství ČRo

Cenu Karla Kyncla v rámci Prix Bohemia Radio převzala Klára Lukešová-Stejskalová, bývalý zpravodajka ČRo v Německu, nyní vedoucí zahraniční redakce Centra zpravodajství ČRo | Zdroj: ČTK

Cenu Jiřího Ješe, která se uděluje za nejlepší komentář, získal novinář a publicista Jan Macháček, kterého Kruh přátel Jiřího Ješe ocenil za jeho komentáře vysílané v pořadu Názory a argumenty Českého rozhlasu a za jeho komentáře v tištěných médiích.

Jan Macháček se zapsal do povědomí české veřejnosti jako jeden ze zakladatelů týdeníku Respekt, ve kterém působil v letech 1989-2002. Soustavně se zabýval ekonomickou tematikou, především pak procesem privatizace.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktorka Markéta Kaňková sleduje udílení cen Bohemia Prix Radio 2014

Macháček posléze působil jako komentátor v několika hlavních českých denících, v současnosti uveřejňuje pravidelné glosy na internetových portálech. V roce 2009 získal novinářskou cenu Ferdinanda Peroutky. Cenu za něj dnes převzal jeho syn.

Cenu Karla Kyncla pro nejlepšího zahraničně-politického novináře převzala zpravodajka Českého rozhlasu Klára Lukešová-Stejskalová, a to za vynikající zpravodajské výkony, které podávala jako zahraniční zpravodajka v Německu.

Jako zahraniční zpravodajka tam působila v uplynulých čtyřech letech. Letos v září se Klára Lukešová Stejskalová stala vedoucí zahraniční redakce Centra zpravodajství Českého rozhlasu.

Dvě osobnosti do Síně slávy

Další kategorií, ve které se rozdávaly ceny, byl nejlepší ženský herecký výkon v rozhlasové hře za uplynulý rok. Rozhlasovou Thálii si odnesla herečka Pavla Tomicová, a to za roli Mado ve hře Znásilnění.

Pavla Tomicová se věnuje zejména činohře i filmu. V současné době je stálou členkou souboru Klicperova divadla v Hradci Králové. Za roli Mařky v Maryše získala v roce 2000 Cenu Alfreda Radoka.

Náměstek generálního ředitele Českého rozhlasu René Zavoral také uvedl dvě české osobnosti do rozhlasové Síně slávy. Vstoupili do ní někdejší šéfdirigent Symfonického orchestru Českého rozhlasu Vladimír Válek a režisérka Hana Kofránková.

Vladimír Válek zásadním způsobem přispěl k pozvednutí umělecké úrovně SOČRu, který pod jeho vedením získal uznání nejen v Česku, ale i v zahraničí.

Režisérka Hana Kofránková je autorkou tisíců hodin pořadů nejrůznějších žánrů, které za svého působení v Českém rozhlase vytvořila. Podle slov generálního ředitele se její práce vždy vyznačovala elegancí a uměleckou bravurou.

Hana Kofránková v Českém rozhlase zrežírovala stovky rozhlasových her, připravila desítky literárních pásem i četeb na pokračování. Sama v režii Aleše Vrzáka například výborně načetla Babičku Boženy Němcové. Za rozhlasovou inscenaci Ibsenovy Hedy Gablerové obdržela v roce 2007 cenu Prix Bohemia.

Markéta Kaňková, kap Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme