Na problémy plzeňské právnické fakulty upozorňovala BIS

Na doutnající problém na plzeňské právnické fakultě upozorňovala už několikrát Bezpečnostní informační služba. Naznačuje to každoročně ve svých výročních zprávách od roku 2005.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Západočeská univerzita v Plzni - logo | Foto: Západočeská univerzita

"Pro vytváření klientských vazeb je využíváno i prostředí některých vysokých škol, zejména těch, které poskytují možnost zvyšování kvalifikace pracovníkům státní správy nebo příslušníkům bezpečnostních složek. Jedná se zejména o zavázání si těchto osob tím, že studium je jim v maximální možné míře ulehčováno," píše BIS ve výroční zprávě za rok 2007.

Podle mluvčího tajné služby Jana Šuberta nemůže zpravodajská služba adresně označovat případy, kterými se zabývá. "Mohu ale ujistit, že pokud někde klientelismus a korupce fungují jako prostředek, jako cesta k ovlivňování a k dysfunkci státní správy, neujde to naší pozornosti. Nejsme nečiní, nesedíme s rukama za zády," řekl Šubert.

Aféra za aférou

Na právnické fakultě totiž již několik měsíců panuje kritická situace. Ta se ještě více zhoršila poté, když se objevilo podezření, že její proděkan Ivan Tomažič opsal svou disertační práci. V souvislosti s tím rezignoval na konci září na post děkana Jaroslav Zachariáš. Dočasně ho nahradil bývalý ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil.

V posledních dnech se navíc objevily informace o tom, že někteří studenti získali na univerzitě diplom pouze za dva měsíce. Studium přitom trvá pět let. Kauzou se už zabývá státní zastupitelství.

Jan Hrbáček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme