Na programu jednání sněmovny je i novela zákona o veřejných zakázkách

Mimořádné jednání, svolané tentokrát na žádost koaličních poslanců, má dnes na programu i vládní novelu zákona o veřejných zakázkách a pozměňovací návrh ministerstva pro místní rozvoj, který má řešit problém nejasných vlastníků vítězů veřejných tendrů a jejich subdodavatelů. Koalice tuto novelu nakonec ve sněmovně podpoří.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanecká sněmovna 15.6.2011.

Poslanecká sněmovna 15.6.2011. | Foto: Filip Jandourek

Že některé nevyjasněné otázky i přesto zůstávají, potvrdila Rádiu Česko místopředsedkyně TOP 09 Helena Langšádlová:

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Milady Richterové pro Rádio Česko o postupu schvalování novely zákona o veřejných zakázkách

„Ta novela samozřejmě v některých oblastech posouvá tu situaci dopředu. My ale nadále trváme na tom, že ten náš pozměňovací návrh, který se týká zejména odkrytí vlastnických struktur všech dodavatelů a subdodavatelů, je pro nás naprosto zásadní.“

Helena Langšádlová je připravena i na eventualitu, že se pozměňovací návrh nepodaří prosadit: „Pokud se nám nepodaří tento návrh prosadit v rámci koaličních jednání, tak budeme postupovat tím způsobem, že novelu tohoto zákona podáme začátkem roku a bude znovu požadovat odhalení vlastnické struktury dodavatelů a subdodavatelů, což se týká zejména akciových společností na doručitele.“

Langšádlová dále dodává, že kompromisní návrh, ke kterému směřovala sněmovna v tomto týdnu, je lepší než nic, ale zároveň nepřispívá k řešení problému, protože dodavatelskou linii odhaluje jen do první úrovně.

„Ta novela přináší některé nové prvky, zlepšuje prostředí v oblasti veřejných zakázek, takže jsem přesvědčena, že koalice ji podpoří,“ dodává Helena Langšádlová a konstatuje, že již další, lepší novela je ve fázi příprav.

Místopředsedkyně Věcí veřejných Karolína Peake v reakci na tvorbu nové novely Rádiu Česko řekla:

„Považuji to za absurdní. Po takto obsáhlé novele, na které se pracovalo celý rok za účasti široké veřejnosti i za účasti koaličních partnerů, myslím, že jak starostové, tak i ostatní zadavatelé už chtějí mít jasný manuál pro to, jak zadávat veřejné zakázky.“

Peake připouští, že tato norma se vyvíjí dlouhodobě podle potřeb, ale hlasy po novele další považuje za předčasné a domnívá se, že by měly zaznít, až bude současná norma vyhodnocena.

Nová novela v tuto chvíli nedává smysl

Podle předsedy poslanců ODS Zbyňka Stanjury už z úterního jednání K 9 k novele zákona o veřejných zakázkách vzešla kompromisní dohoda o společném postupu všech tří stran vládní koalice. Současná předloha tedy podle něj dnes bude schválena:

„Jsem přesvědčen, že schválíme domluvené pozměňovací návrhy a schválíme zákon jako celek. Uvidíme, jak se s tím náporem pak vypořádá Senát a pan prezident. Ten zákon pak vstoupí v platnost. Ta účinnost je navržena od 1. dubna 2012.“

Chystat další novely je podle něho předčasné a zbytečné. Tento krok by měl přijít nejméně po roce účinnosti a zhodnocení jeho dopadu a zpětné vazby zadavatelů veřejných zakázek.

Nejsilnější opoziční strana vyčkává, jaké pozměňovací návrhy sněmovna přijme.

„Pro nás je klíčový návrh poslance Petrů, který zajišťuje plnou transparentnost i u subdodavatelů v rámci veřejných zakázek. A to je návrh, který byl připraven ve spolupráci s neziskovými organizacemi, které bojují proti korupci,“ zdůrazňuje Bohuslav Sobotka.

Podle dohody zkraje tohoto týdne by poslanci měli přijmout novelu zákona o veřejných zakázkách ve znění připraveném ministerstvem pro místní rozvoj s jedním pozměňovacím návrhem. Celkem přitom poslanci navrhli na dvě stě změn této novely.

Bod sporu: úroveň rozkrytí vlastnické struktury

Nově by se už neměly firmy losovat, postupně se také sníží hranice potřebná pro vypsání zakázky malého rozsahu z šesti na jeden milion korun. Přísnější zákon má zamezit diskriminačním požadavkům na uchazeče a vítězové zakázek včetně velkých subdodavatelů budou muset rozkrýt svou vlastnickou strukturu.

V této části je ale podle některých neziskových organizací zákon děravý. Třeba Nadační fond proti korupci požaduje rozkrýt majitele všech subdodavatelů. U velkých stavebních zakázek se často stává, že nejen na vítěze, ale i na jeho subdodavatele jsou navázány ještě další firmy.

Zakladatel Nadačního fondu proti korupci Karel Janeček hodnotí dohodnutá opatření jako alibistická a dodává:

„I když zveřejníme strukturu prvního dodavatele nebo vítěze zakázky, no tak samozřejmě stačí tam nastrčit skořápku, takže transparentnost není žádná. Neřeší to ten klíčový problém. Klíčové je to, že pokud vítěze vlastní jiná firma, tak my musíme mít vlastnickou strukturu té firmy, která ji vlastní až do posledního kolene. To je věc, která funguje transparentně, standardně ve světě.“

Ministerstvo tvrdí, že dosavadní zpřísnění postačuje.

Milada Richterová, Petr Kořínek, Petr Sehnoutka, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme