Na průběh voleb dohlédne Transparency International

Opakované volby do zastupitelstev se dnes konají v pěti obcích. Ve čtyřech je to na základě rozhodnutí soudů, zejména kvůli skupování hlasů při podzimních volbách. Nově si půjdou vybírat voliči zastupitele v Libhošti, která se odtrhla od Nového Jičína. Několik hodin před volbami se však objevila další podezření na jejich zmanipulování. Zvláštní praktiky hlásí Český Těšín a Roudnice nad Labem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Volby do Senátu | Foto: Tomáš Adamec

V Českém Těšíně sílí obavy, že i tentokrát bude hlasování ovlivněné kupováním hlasů. Obchodování s prázdnými volebními lístky už šetří kriminalisté.

Volby sledují posílené společné hlídky strážníků a policistů. „Jsme dohodnuti tak, že jakékoli informace budou ihned předávané na Policii České republiky, která bude prošetřovat, zda se ten podnět zakládá na pravdě,“ sdělil Radiožurnálu ředitel Městské policie Petr Chroboček.

Přehrát

00:00 / 00:00

Policejní komisařka Zlatuše Viačková vybízí občany k ohlášení jakéhokoli podezření

„Uniformovaných policistů tam bude dostatečný počet, takže budou vidět. Občané se opravdu mohou obrátit, jak budou chtít. Buď rovnou na uniformovaného policistu přímo na ulici nebo mohou využít linku 158 nebo přímo obvodní oddělení,“ nabádá policejní komisařka Zlatuše Viačková.

Do města v pátek také přijela skupina expertů z Transparency International. Je to vůbec poprvé v Česku, kdy bude tato nevládní organizace dohlížet na volby do obecního zastupitelstva.

Stanislav Beránek z Transparency International chce mluvit s voliči a pokud uvidí něco podezřelého, vše zaznamená. „To, že si myslíme, že takovéto nebezpečí je reálné, je vyjádřeno tím, že mu věnujeme takovouto pozornost. Osobně jsme tady přítomni a případu se věnujeme,“ uvedl.

„Při komunálních volbách obvykle dochází méně voličů, takže počet nakoupených hlasů, který je potřeba k ovládnutí radnice ve městě velkém jako Český Těšín, je menší. Samozřejmě toto nebezpečí je reálné,“ dodal.

Zvláštní praktiky v Roudnici nad Labem

Transparency international bude dohlížet také na volby do 21 členného zastupitelstva v Roudnici na Labem. Do okrsku, ve kterém se dnes budou volby opakovat, se totiž přistěhovalo asi 50 nových obyvatel.

V okrsku je tak na seznamu více než 660 voličů, tedy o deset procent víc než loni. Starosta Roudnice nevyloučil, že by kvůli tomu mohl někdo volby opět napadnout u soudu.

Opakované volby také v Jirkově a Starém Plzenci

Komunální volby si zopakují také v Jirkově a Starém Plzenci. Původně se měly volby konat i v několika okrscích v Krupce, ale Ústavní soud je odložil.

Důvodem proč se volby ve Starém Plzenci budou volby opakovat, je účast dvou kandidátů, kteří neměli v době voleb trvalé bydliště ve Starém Plzenci a Sedlci. Oba dali čestné prohlášení, že do voleb bydliště změní, ale neučinili tak.

Krajský soud tak vyhověl stížnosti člena ČSSD a prohlásil hlasování za neplatné. Původně mělo dojít pouze k přepočítání hlasovacích lístků, jakoby oba kandidáti na listině nebyli. Tím by se ale podle soudu změnil zisk mandátů a o jedno křeslo by si polepšila ČSSD.

V nových volbách si půjdou vybírat zastupitele také obyvatelé Libhoště na Novojičínsku. Obec se totiž od ledna odtrhla od Nového Jičína.

Andrea Čánová, Miroslav Zimmer, Katarína Brezovská, Lucie Maňourová, David Havlena Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme