Na půl roku do vězení za sprejerství

Rozsudek nad čtyřmi sprejery vynesl v takzvaném zkráceném řízení Obvodní soud v Praze 6. Jeden z pachatelů dostal půl roku odnětí svobody s podmíněným odkladem na dva roky, další tři musejí odpracovat po sto hodinách veřejných prací. Zkrácené soudní řízení se právě v podobných případech osvědčuje, potvrdil soudce tady u obvodního soudu v Praze 6.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

grafitti | Foto: Jan Rosenauer

Sprejery tu soudí prý stále častěji. Ty dnešní při činu chytla letos v srpnu policejní hlídka. "Jde o společensky nebezpečný delikt, i když méně významný," odůvodnil rozsudek soudce. 100 hodin pro obec musejí dvacetiletí mladíci za své sprejerství odpracovat i přes to, že všechno přiznali a dům ještě před dnešním soudem nechali vyčistit. K půlročnímu odnětí svobody s podmínkou na dva roky přistoupil v případě čtvrtého pachatele vzhledem k jeho minulosti: vydírání a vyhýbání se civilní službě.

Fasády domů zničené sprejery vedly loni parlament k projednání novely trestního zákona, která by za tuto v úvozovkách "výtvarnou" činnost umožnila soudu poslat dotyčného "umělce" na tři roky do vězení. Zákon byl nakonec zamítnut senátem a jedním z jeho odpůrců byl i primátor Teplic Jaroslav Kubera. Ten dnes Radiožurnálu vysvětlil důvody, proč byl proti:

"Tam byla řada v tom zákoně a je v tom zákoně řada legislativních nedostatků, proto jsme hlasovali proti. Senát tu novelu zamítl. Poslanecká sněmovna nás přehlasovala, ale ukázalo se, že pravdu jsme měli my, protože po celou dobu působení toho zákona je výsledek jednoznačně mizivý. A těm zastáncům těch velmi tvrdých trestů bych připomněl, aby si uvědomili, že by to mohl být jejich 16letý syn nebo vnuk, o kterém až do doby odsouzení ani netušili, že umí zacházet se spreji. Ono vždycky jsme velmi radikální, když se to týká někoho jiného, ale ono se to také může týkat našich dětí nebo našich vnuků."

Markéta Kaclová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme