Na pulty hračkářství se vrátí legendární Igráček

Merkur, Igráček nebo grafotabulky, tyto hračky nesměly v 70. a 80. letech chybět pod vánočním stromečkem nebo jako dárek k narozeninám. I když je dnes vystřídaly moderní elektronické a technicky dokonalejší výrobky, nostalgie starých hraček přichází znovu do módy. Snad i proto se na prodejní pulty hračkářství vrací legendární panáček Igráček a o starší mechanické hračky je stále zájem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stavebnice Merkur | Foto: Hynek Bulíř

Plechový traktor s řadící pákou, Igráček stavbař nebo nádražák a samozřejmě jeřáb z Merkuru, to byly v 80. letech nejoblíbenější hračky. A není divu, nic lepšího u nás tehdy k dostání nebylo. Na své dětství si nad nimi vzpomenou i ti, kteří dnes chodí vybírat hračky pro své vlastní děti.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž jana Hergeta o rostoucí oblibě klasických hraček minulého století

„Naše generace určitě vyrůstala na Merkuru a na Igráčcích. Měl jsem všechny typy, které tehdy na trhu byly, policistu, zedníka, zdravotníka a další. Moje děti jsou spíše na počítače a elektronické hračky. Ale mají i něco jako plastový Merkur, akorát to má větší dílky,“ říká muž v hračkářství, který si se synem vybírá hračky.

Dnešní děti spíš zaujme playstation nebo alespoň pořádně velké lego třeba s kosmickou stanicí. Ale i tak jsou v hračkářství k dostání starší typy hraček, které můžou zaujmout tím, že jsou mechanické.

„Máme hlavně Merkur, klasické plechové hračky nebo tabulku grafo. Zájem o to určitě je, a to jak od českých , ta i zahraničních nakupujících,“ uvádí prodavačka hraček Eliška. Její kolegyně Lenka dodává, že o starší hračky se zajímají víc dospělí než děti:

„Samozřejmě tatínkové si zavzpomínají na své mládí a proto to kupují svým dětem. V srpnu vyjde nový Igráček a my očekáváme, že o něj bude velký zájem.“

Stoupající oblibu hraček s dlouholetou tradicí vnímají i odborníci na tento artikl. Jaroslav Janeček ze Svazu českých prodejců hraček podotýká, že české firmy se ve srovnání s těmi zahraničními mají čím pochlubit:

„Jsou zde již několik desetiletí stálice, na které jsem hrdý. Nové hračky už ale nevznikají. Není moc značek, které by bylo možné vzkřísit.“

Výhoda stavebnic a mechanických hraček je i v tom, že v dětech rozvíjejí tvůrčí fantazii. U počítačové hry se stačí zorientovat v pravidlech a pochopit strategii, u stavebnice ale potřebujete vlastní nápad a chuť postavit něco, co ještě nikdo před vámi nevymyslel. A tak je logické, že kouzlu Merkuru nebo Igráčků občas podlehnou i dospělí tatínkové.

Jan Herget, Dominika Rojtová, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme