Na pulty hračkářství se vrátí legendární Igráček

Merkur, Igráček nebo grafotabulky, tyto hračky nesměly v 70. a 80. letech chybět pod vánočním stromečkem nebo jako dárek k narozeninám. I když je dnes vystřídaly moderní elektronické a technicky dokonalejší výrobky, nostalgie starých hraček přichází znovu do módy. Snad i proto se na prodejní pulty hračkářství vrací legendární panáček Igráček a o starší mechanické hračky je stále zájem.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stavebnice Merkur

Stavebnice Merkur | Foto: Hynek Bulíř

Plechový traktor s řadící pákou, Igráček stavbař nebo nádražák a samozřejmě jeřáb z Merkuru, to byly v 80. letech nejoblíbenější hračky. A není divu, nic lepšího u nás tehdy k dostání nebylo. Na své dětství si nad nimi vzpomenou i ti, kteří dnes chodí vybírat hračky pro své vlastní děti.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž jana Hergeta o rostoucí oblibě klasických hraček minulého století

„Naše generace určitě vyrůstala na Merkuru a na Igráčcích. Měl jsem všechny typy, které tehdy na trhu byly, policistu, zedníka, zdravotníka a další. Moje děti jsou spíše na počítače a elektronické hračky. Ale mají i něco jako plastový Merkur, akorát to má větší dílky,“ říká muž v hračkářství, který si se synem vybírá hračky.

Dnešní děti spíš zaujme playstation nebo alespoň pořádně velké lego třeba s kosmickou stanicí. Ale i tak jsou v hračkářství k dostání starší typy hraček, které můžou zaujmout tím, že jsou mechanické.

„Máme hlavně Merkur, klasické plechové hračky nebo tabulku grafo. Zájem o to určitě je, a to jak od českých , ta i zahraničních nakupujících,“ uvádí prodavačka hraček Eliška. Její kolegyně Lenka dodává, že o starší hračky se zajímají víc dospělí než děti:

„Samozřejmě tatínkové si zavzpomínají na své mládí a proto to kupují svým dětem. V srpnu vyjde nový Igráček a my očekáváme, že o něj bude velký zájem.“

Stoupající oblibu hraček s dlouholetou tradicí vnímají i odborníci na tento artikl. Jaroslav Janeček ze Svazu českých prodejců hraček podotýká, že české firmy se ve srovnání s těmi zahraničními mají čím pochlubit:

„Jsou zde již několik desetiletí stálice, na které jsem hrdý. Nové hračky už ale nevznikají. Není moc značek, které by bylo možné vzkřísit.“

Výhoda stavebnic a mechanických hraček je i v tom, že v dětech rozvíjejí tvůrčí fantazii. U počítačové hry se stačí zorientovat v pravidlech a pochopit strategii, u stavebnice ale potřebujete vlastní nápad a chuť postavit něco, co ještě nikdo před vámi nevymyslel. A tak je logické, že kouzlu Merkuru nebo Igráčků občas podlehnou i dospělí tatínkové.

Jan Herget, Dominika Rojtová, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme