Na pyrotechniku bychom si měli dávat pozor

Zábavní pyrotechniku na oslavy příchodu nového roku by lidé měli kupovat s rozmyslem. Kvalitní výrobek jim zaručí v první řadě kamenné prodejny. Nákupu na tržištích by se měli vyvarovat a dát si také pozor na to, aby v balení byl i návod k použití.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

tržiště

tržiště

Na jaké informace se mají kupující zábavní pyrotechniky zaměřit, upřesnil ředitel obchodní inspekce v Plzni Václav Havlík. "Jde o dvě věci, podívat se, co chci a pak se podívat, jestli tam je, nebo není návod k použití. Ten návod by měl obsahovat zacházení s tím, než to bouchne, a co udělat, když to nebouchne. Protože i tam je třeba vědět, že třeba se to musí hodit do vody, nechat to půl hodiny odmočit, aby se to skutečně narušilo, pak to zlikvidovat, aby se zákazníkovi nestalo, že mu to bouchne v ruce."

Odborník na ohňostroje Karel Pavlík dokonce radí, že prskavky, petardy, světelné vodopády či bouchací kuličky se vyplatí pořídit ve specializovaných prodejnách. Vyhneme se prý tak možnému riziku. "Tady je na tržištích třeba velké riziko jejich navlhnutí. Může vzniknout takzvaná selhávka. Ta může být nebezpečná, třeba že exploduje s malým odstupem nebo že neexploduje vůbec a o několik dní později se stane předmětem zájmu školáků, kteří půjdou do školy."

Některá města zakazují používání zábavné pyrotechniky. Jeho porušení může být trestáno až tisícikorunovou pokutou. Mluvčí karvinské radnice Jaroslav Nakládal Radiožurnálu vysvětlil princip tohoto omezení. "Pokud to nedělá na soukromém pozemku, tam si může dělat co chce. Pokud to střílí někam do ulice, což je veřejné prostranství, z balkonu činžovního domu, tak se vystavuje riziku, že může zaplatit pokutu, a když někoho poškodí na zdraví nebo na majetku, tak to je věc dispečerky, to trestní stíhání." Omezením používání zábavné pyrotechniky se města snaží ochránit zdraví obyvatel a jejich majetek.

Zábavní pyrotechniku většinou nakupujeme na poslední chvíli. Největší obchodníci očekávájí u takzvaných zahradních ohňostrojů. Hodně se prý budou prodávat také kulové pumy a rakety. Výrobky s názvy jako Hvězdný oheň, Rej čarodějnic nebo Benátská noc stojí od 50 haléřů po 1400 korun.

Markéta Kaclová, Dušan Valenta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme