Na radnicích začíná vyjednávání o budoucích koalicích

Nezávislí kandidáti obsadí polovinu míst na radnicích. Z velkých politických stran získala nejvíc mandátů ODS, která ale přišla o vítězství v drtivé většině velkých měst, včetně Prahy, Brna a Ostravy. Těsně druhá je ČSSD a třetí nejúspěšnější stranou se v komunálních volbách stali lidovci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Radnice města Ostravy

Radnice města Ostravy | Foto: Tomáš Adamec

Jednání o budoucích koalicích začínají. Alen například v Břeclavi už je rozhodnuto. Strany nové koalice už v neděli podepsaly dohodu. Starostou se stane sociální demokrat Oldřich Ryšavý. ČSSD přitom skončila až druhá. Vítěz voleb v Břeclavi - uskupení Pro region - zůstalo mimo hru.

Pražským primátorem může být Tůma

O vedení pražské radnice budou jako první v pondělí vyjednávat TOP 09 s ODS. Lídr TOP 09 a kandidát na primátora Zdeněk Tůma bude chtít, aby občanští demokraté přišli s novými jmény - a lidé spojení s minulým volebním obdobím už aby na radnici nebyli.

Přehrát

00:00 / 00:00

Pražský volební lídr ČSSD Jiří Dienstbier mladší

S tím podle volebního lídra ODS Bohuslava Svobody souhlasí i sami občanští demokraté.

Podle šéfa pražské ČSSD Jiřího Dienstbiera by se jeho strana koalici nebránila, ale s několika podmínkami.

„Abychom se s kýmkoli vůbec mohli shodnout na koalici, tak musí být splněny dva požadavky. Jednak samozřejmě musíme dospět k nějaké rozumné programové shodě a druhý rozměr je slušnost, otevřenost. Musí být splněno oboje,“ domnívá se Jiří Dienstbier.

Senátní volby rozhodne až druhé kolo, příští pátek a sobotu.

Milan Kopp, Alžběta Rákosová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme