Na radnicích začíná vyjednávání o budoucích koalicích

Nezávislí kandidáti obsadí polovinu míst na radnicích. Z velkých politických stran získala nejvíc mandátů ODS, která ale přišla o vítězství v drtivé většině velkých měst, včetně Prahy, Brna a Ostravy. Těsně druhá je ČSSD a třetí nejúspěšnější stranou se v komunálních volbách stali lidovci.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Radnice města Ostravy

Radnice města Ostravy | Foto: Tomáš Adamec

Jednání o budoucích koalicích začínají. Alen například v Břeclavi už je rozhodnuto. Strany nové koalice už v neděli podepsaly dohodu. Starostou se stane sociální demokrat Oldřich Ryšavý. ČSSD přitom skončila až druhá. Vítěz voleb v Břeclavi - uskupení Pro region - zůstalo mimo hru.

Pražským primátorem může být Tůma

O vedení pražské radnice budou jako první v pondělí vyjednávat TOP 09 s ODS. Lídr TOP 09 a kandidát na primátora Zdeněk Tůma bude chtít, aby občanští demokraté přišli s novými jmény - a lidé spojení s minulým volebním obdobím už aby na radnici nebyli.

Přehrát

00:00 / 00:00

Pražský volební lídr ČSSD Jiří Dienstbier mladší

S tím podle volebního lídra ODS Bohuslava Svobody souhlasí i sami občanští demokraté.

Podle šéfa pražské ČSSD Jiřího Dienstbiera by se jeho strana koalici nebránila, ale s několika podmínkami.

„Abychom se s kýmkoli vůbec mohli shodnout na koalici, tak musí být splněny dva požadavky. Jednak samozřejmě musíme dospět k nějaké rozumné programové shodě a druhý rozměr je slušnost, otevřenost. Musí být splněno oboje,“ domnívá se Jiří Dienstbier.

Senátní volby rozhodne až druhé kolo, příští pátek a sobotu.

Milan Kopp, Alžběta Rákosová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme