Na rizikové tramvajové trati v Ostravě obnoví v pondělí provoz

Už toto pondělí by měly na jednokolejnou trať v Ostravě-Vřesině znova vyjet tramvaje. V lokalitě, kde se v pátek večer čelně střetly dvě soupravy linky číslo 5, teď jezdí náhradní autobusová doprava. Tragická srážka tramvají si vyžádala tři mrtvé, dalších 38 lidí bylo zraněno. Sedmnáct cestujících, kteří po nehodě zůstali v ostravských nemocnicích, je ve stabilizovaném stavu. Některé během týdne čekají operace.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Záchranáři zasahují při srážce tramvají v Ostravě | Zdroj: ČTK

V pondělí v 8 hodin ráno drážní inspektoři provedou zkušební jízdu s tramvajemi, aby zjistili okolnosti čelního střetu souprav. Bude to přímo na místě srážky na jednokolejné trati mezi zastávkami Poruba - koupaliště a Vřesina. Zkouškou drážní inspektoři získají další podrobnosti o příčinách havárie.

Mluvčí Drážní inspekce Zdeněk Neusar uvedl: "Ověříme rozhledové poměry a zjistíme například, na jakou vzdálenost se mohli řidiči vidět." Podrobnosti o pondělní zkoušce si od mluvčího Drážní inspekce můžete poslechnout v pondělním Ranním Radiožurnálu. Zdeněk Neusar bude hostem Ranního interview v 7:50.

Přestože vše nasvědčuje tomu, že nehodu zavinil čtyřiadvacetiletý řidič jedné ze souprav, který nedal přednost protijedoucí tramvaji, je třeba ještě zcela vyloučit technické potíže. Českému rozhlasu to řekl generální drážní inspektor Roman Šigut: "Pak by v dalších dnech týdne měly být ve vozovně komisionálně přezkoušeny a prohlédnuty havarované tramvaje." Předpokládá se, to bude ve středu.

Připravují se bezpečnostní opatření

Ekonomický náměstek Dopravního podniku města Ostravy František Kořínek ujišťuje, že cestování v tomto úseku bude bezpečné. To i přes fakt, že nové elektronické zabezpečovací zařízení budou mít dopravci nejdřív za půl roku. Podle Kořínka bude do té doby fungovat provizorní opatření: "Z hlediska dopravy zůstane režim stejný. Musíme udělat opatření z hlediska hlášení řidičů a povolování vjezdu na trať. Uvažujeme o mobilních telefonech nebo radiovém spojení. Předpokládáme, že by to mohlo být už v průběhu pondělka."

Minimálně půl roku by pak mělo ostravskému magistrátu trvat, než rizikovou jednokolejku v Ostravě-Třebovicích vybaví potřebným zabezpečovacím zařízením. Českému rozhlasu to potvrdil primátor města Petr Kajnar. Podle něj teď zmíněný tramvajový úsek vybaví dopravní podnik alespoň provizorní technikou, která má zabránit opakování tragické události z pátku.

Nákup nového a moderního zařízení ovšem vyžaduje víc času, doplňuje ostravský primátor Kajnar: "Existují systémy, které dokážou ohlídat i chybující lidský faktor. Ty tady dosud nebyly, ale my je tam teď jednoznačně musíme zavést. Musí se zpracovat projekt, musí se nakoupit technika, takže to může trvat půl roku, rok."

Ivana Šuláková, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme