Na Ruzyň se vrátí britští úředníci

Britští imigrační úředníci budou od pondělí znovu kontrolovat na pražském letišti v Ruzyni cestující do Velké Británie. Oznámil to mluvčí britského velvyslanectví Zbyněk Havránek. Britové znovu zavádějí předběžné kontroly, protože vzrostl počet žadatelů o azyl z České republiky. O azyl ve Spojeném království žádají především Romové.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mluvčí britského velvyslanectví v Praze Zbyněk Havránek ale tvrdí, že v žádném případě nejsou kontroly diskriminační. "Legitimní návštěvníci Spojeného království jsou vítáni a zjistí, že předběžná kontrola usnadní jejich příjezd do Británie. Cestující, kteří neprojdou předběžnou kontrolou, budou moci znovu požádat o vstup na britském velvyslanectví v Praze."

Rómský předák Ondřej Giňa je ovšem jiného názoru. "Považujeme toto opatření za rasově diskriminující. Já osobně bych to hodnotil jako zavedení něčeho, co už fungovalo v Jihoafrické republice. Tenkrát byl v JAR zaveden takzvaný propustkový systém, a to asi bude nějaká modifikace toho, co se bude dělat v Praze na ruzyňském letišti. Odezva romských představitelů bude taková, že se proti tomuto opatření budou snažit bojovat různými formami jak to bude konkrétně vypadat v praxi, to je otázkou toho, jak se domluví další regionální představitelé mezi sebou."

Podle internetového serveru deníku Právo by měl zřejmě od středy monitorovat práci britských úředníků Český helsinský výbor. Předběžné kontroly zavádí královská země, protože vzrostl počet žadatelů o azyl z České republiky. Česká vláda už tento týden souhlasila se záměrem britské strany znovu kontroly zavést. Podle mluvčího britského velvyslanectví v Praze Zbyňka Havránka se opět jedná o dočasné opatření. "Nové žádosti o azyl v posledních dnech však ukázaly, že je nezbytné, aby Británie kontroly obnovila jako důkaz toho, že nehodlá tolerovat zneužívání svého azylového systému."

Britští úředníci poprvé kontrolovali české cestující od 18. července. Po třech týdnech bylo toto opatření zrušeno.

Markéta Kaclová, Kateřina Pospíšilová, Antonín Bezrouk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme