Na Ruzyni probíhá kampaň o právech cestujících

Zrušený let nebo velké zpoždění. S těmito nepříjemnostmi se cestující v letecké dopravě setkávají v posledních dnech až nezvykle často. Pokud se taková věc přihodí, cestující by měli vědět, na co mají nárok a jaká práva mohou uplatnit. Na ruzyňském letišti dnes po celý den probíhá kampaň o právech cestujících v letecké přepravě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Letiště Praha | Foto: Tomáš Adamec

Cestující se v kampani dozvědí, že mají například právo na poskytnutí informací, na náhradu nebo přesměrování letu nebo také pokud neodletěly kvůli sněhové kalamitě, že nemají nárok na nic.

„Myslím, že tam je nárok na nějakou finanční kompenzaci a v případě ztráty zavazadla, tak to netuším,“ říká mladý muž, který odlétá z Ruzyně do Lisabonu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ruzyně.mp3

Koordinátor kampaně pro Českou republiku Ondřej Bárta říká, že čeští turisté toho ví o svých právech stále více:

„Myslím si, že Češi stále více létají, takže svá práva znají čím dál tím lépe, nicméně kampaň je tu právě proto, že ne vždy jsou o nich dobře informováni. Je třeba posílit informovanost.“

Pokud může za zrušení letu sněhová kalamita, nemají podle evropských směrnic cestující nárok na odškodnění. Na letišti bez pomoci ale nezůstanou. Letecké společnosti se v rámci svých možností o cestující starají.

„Zásah vyšší moci, jako je počasí nebo sopka na Islandu, tak to je jen dobrá vůle a vstřícnost letišť a dopravců, že se o cestující starají, že jim poskytují deky a občerstvení, protože nemůžeme nést odpovědnost za něco, co není v moci ovlivnit, a to je počasí,“ dodává Bárta.

Kampaň o právech cestujících v letecké přepravě bude dnes na letišti probíhat až do 18 hodin. Potřebné informace jsou dostupné i v češtině na webových stránkách Evropské komise.

Věra Pfeifferová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme