Na Ruzyni začínají namátkově kontroly odbavených zavazadel. Dozvíte se to z oznámení uvnitř

Pražské Letiště Václava Havla zpřísňuje od pondělí bezpečnostní kontroly. Pracovníci budou nově prověřovat, zda se v odbavených zavazadlech nenacházejí výbušné látky. Doteď se tak kontrolovala jen příruční zavazadla. Novinka je součástí celkové kontroly. Týkat se ale bude jen těch zavazadel, u nichž to doporučí personál letiště.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zadní část letadel (Ilustrační snímek) | Zdroj: Reuters

Pražské Letiště Václava Havla denně odbaví přibližně dvacet tisíc zavazadel. Asi deset z nich projde teď navíc novým typem prohlídky, která má odhalit, jestli v nich není výbušná látka.

„Nová kontrola pomocí ETD je pouze dalším stupněm kontroly, která má zabezpečit, aby se skutečně na palubu letadla nedostala výbušnina,“ popsala Radiožurnálu mluvčí pražského letiště Marika Janoušková.

„Kontroly probíhají pomocí stěrů z obsahu uvnitř toho zavazadla. Při takové kontrole je zavazadlo otevřeno bezpečnostním pracovníkem, který je k tomu specializován."

Cestující se o tom, že jejich zavazadlo prošlo kontrolou, dozví z oznamovacího formuláře. Personál letiště ho po prohlídce vloží dovnitř zavazadla.

Speciální zámek předejde poškození

Cestujících se tento postup nijak nedotkne, během samotné kontroly nebudou přítomni a o jejím provedení se dozvědí podle pásky s upozorněním, kterou bude zapečetěno. Uvnitř zavazadla pak najde zprávu o průběhu kontroly a podrobnější informace včetně instrukcí jak postupovat, pokud bylo například zavazadlo poškozeno.

Aby bylo možné předejít poškození zavazadel nebo zámků, doporučilo letiště používat certifikované takzvané TSA zámky, které jsou označeny znakem červeného diamantu. Tyto zámky mohou pracovníci ostrahy odemknout speciálním klíčem bez toho, aby je jakkoliv poškodili, doplnil Hrdoun.

Kristýna Křupková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme