Na Semilsku ledová kalamita

Silničáři v okrese Semily vyhlásili ráno kvůli zledovatělým cestám a sněhu kalamitní stav. Nejhorší situace panuje v okolí Vysokého nad Jizerou a v celé oblasti západních Krkonoš. Policie vyzývá řidiče, aby během dopoledne vůbec nevyjížděli. Podle Ředitelství silnic a dálnic hrozí v okrese Semily také pád stromů. Na zbytku území Česka jsou všechny sledované vozovky sjízdné, jen je nutná zvýšená opatrnost.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

auto | Foto: Jan Rosenauer

Cesty v oblasti Vysoké nad Jizerou a západních Krkonoš se dnes ráno proměnily v kluziště pokryté rozbředlým sněhem. Silničáři tam proto museli vyhlásit kalamitní stav. Situaci nám popsal ředitel tamní správy a údržby silnic Miroslav Mach: "Všechny silnice, které nejsou chemicky udržované, tak zatím nevíme nic přesného o jejich sjízdnosti. Máme všechnu techniku venku a ani nevíme, kde máme zapadlé autobusy. Tady se v noci přehnala dešťová přeháňka a od středních poloh (700 m a výš) napadlo 6 až 8 cm těžkého mokrého sněhu." Tající sníh komplikuje situaci i na silnicích trutnovského okresu, zejména kolem Svobody nad Úpou, Janských lázní a Pece pod Sněžkou. I tady nasadili silničáři veškerou techniku.

Od tří hodin ráno už tu bojují s problémy, které přineslo náhlé oteplení. Lavinou zasypaná silnice mezi Turnovem a Malou Skálou, šest spadlých stromů na páteřní krkonošské komunikaci I/14 mezi Rokytnicí a Harachovem, stěží překonatelné vodní bariéry i na chemicky ošetřovaných okruzích tam, kde zamrzly odvodňovače a na horských silnicích doslova pasti zejména pro osobní vozy tam, kde se na vozovkách až půlmetrové ujeté vrstvy sněhu propadly. Silničáři ještě mapují nehůře postižené úseky. Nasazena byla ale už i těžká technika, která probíjí zamrzlé odvodňovací cesty a především na Rokytnicku a Vysocku odklizeníé vrstvy přehazuje místy až přes dvoumetrové sněhové mantinely.

Na šumavských silnicích leží 2 cm nového sněhu, ve vyšších polohách Šumavy pak uježděná vrstva sněhu do 10 centimetrů. Také na Liberecku je ve vyšších polohách na silnicích vrstva rozbředlého sněhu do 15 centimetrů, pod kterou je led. V horských polohách Pardubicka leží na silnicích nový sníh do 5 centimetrů. Pěticentimetrová vrstva nového sněhu je i na silnicích ve vyšších polohách okresů Frýdek-Místek, Bruntál, Olomouc a Šumperk, kde stále sněží. Ve středních polohách pokrývá silnice zajetá zledovatělá vrstva sněhu a v ní vyježděné koleje.

Markéta Kaclová, Jana Zemanová, Jaroslav Plašil Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme