Na severní Moravě bojují za zachování vojenského praporu v Hlučíně

Starostové zhruba dvaceti severomoravských měst a vesnic bojují za zachování vojenského praporu v Hlučíně na Opavsku. Dnes předali hejtmanovi Evženu Tošenovskému petici, ve které protestují proti organizačním změnám v armádě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vojenští záchranáři v akci | Foto: 155. záchranný prapor Bučovice

Jednou z možností je, že by se vojenští záchranáři z Hlučína stali součástí hasičského sboru. Vyloučeno ale není úplné zrušení praporu. "V minulosti se ukázalo, že umístění tohoto útvaru v Hlučíně má své opodstatnění. V případě např. povodní je dobré, že je útvar v dostupné vzdálenosti, " říká starosta Vítkova na Opavsku Pavel Smolka.

Ministerstvo obrany uvažuje o rušení podobných vojenských útvarů po celé republice. Ministryně Vlasta Parkanová o tom bude jednat s hejtmany dnes odpoledne.

Hejtman Evžen Tošenovský na dnešním setkání s ministryní obrany bude tlumočit obavy severomoravských starostů. Tošenovský podporuje také starosty a primátory, kteří podepsali petici proti zrušení vojenského praporu v Hlučíně. Organizační změny v armádě mají citelně postihnout právě vojenské záchranáře.

Hejtman Tošenovský nechápe, proč takto zasahovat do fungujícího bezpečnostního systému, který je v kraji velmi důležitý a vyzkoušený. Odmítá argumenty o malém počtu výjezdů vojenské techniky například ve srovnání s hasiči. "Armáda vždy bude jenom čekat, jestli nějaký problém bude. Nemůžeme proto srovnávat procenta využití, jen když chceme odůvodnit zrušení," zdůrazňuje Tošenovský.

Martin Knitl, Jitka Pilbauerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme