Na severní Moravě bují lichva

Půjčíme vám 10 tisíc korun - a vy nám vrátíte 70 tisíc - i takové nabídky dostávají lidé především na severní Moravě. Lichváři zneužívají jejich obtížné sociální situace. Vědí, že nezaměstnaní peníze nutně potřebují, a za okamžitou výpomoc jsou schopni slíbit cokoli.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Koruny | Foto: Jan Rosenauer

Podle ředitele odboru bezpečnostní politiky ministerstva vnitra Michala Mazla se oběti tohoto trestného činu jen na Ostravsku počítají na tisíce. "My jsme se zaměřili na identifikaci lichvářů, kteří hlavně na Ostravsku působí. Myslím, že v poslední době je v tomto oboru policie velmi úspěšná. Od roku 2003 tam existuje speciální policejní tým a ten do dneška realizoval 16 případů."

Postiženými jsou především Romové. Podle krajské koordinátorky pro jejich záležitosti v Ostravě Heleny Balabánové situaci komplikovala jejich nedůvěra v policii. Tu se nyní díky romským asistentům daří překonávat. Oběti lichvy Helena Balabánová vyzývá, aby se nebály tento trestný čin nahlásit. "Je to velmi vážný problém a jediná možná rada je zpostředkování kontaktu s příslušníkem policie, který je schopný s těmi lidmi sepsat výpověď. Pak je úlohou policejních asistentek je pracovat s rodinou oběti, aby se nebáli a nebyli zastrašováni ze strany lichvářů."

Markéta Kaclová, Pavla Dluhoschová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme