Na severu a na východě republiky je dopravní kalamita

Vichřice a husté sněžení způsobily mnoho potíží řidičům i silničářům. V mnoha okresech republiky nejsou vozovky sjízdné a i vozidla silniční údržby se tam dostávají jen stěží. Na dálnici D1 jsou dokonce uvězněny celé kolony vozidel.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Důvody vyhlášení kalamitního stavu na Semilsku a Jablonecku shrnula pro Český rozhlas 1 - Radiožurnál dispečerka semilských silničářů, která si nepřála být jmenována. Jak řekla, vichřice odnáší posypový materiál. Protože na vysoké závěje nejsou účinné ani špičaté sněhové pluhy, povolávají silničáři frézu.

Nejhorší situace je v okolí Jilemnice, Vysokého nad Jizerou, Rokytnice nad Jizerou a Míseček. V jabloneckém okrese platí kalamitní stav od Desné přes Kořenov na Jizerku. Vichřice dosahuje podle meteorologů rychlosti kolem 90 kilometrů za hodinu. Podle ředitele jabloneckých silničářů Jana Douděry jsou průjezdné jen hlavní tahy, horské silnice jsou zaváté.

Husté sněžení komplikuje dopravu také v Jeseníkách. Kalamitní stav silničáři vyhlásili na okrese Bruntál. V okrese hustě sněží a fouká silný nárazový vítr. Kalamitní stav platí do odvolání pro oblast Bruntálu, Moravského Berouna, Rýmařova a Vrbna pod Pradědem.

Odpoledne vyhlásili silničáři kalamitní stav také na Havlíčkobrodsku. Přes sněhovou bouří zablokované silnice se nemohly dostat ani sypače a další vozy údržbí. Silničáři prosí řidiše, aby na území okresu vůbec nevjížděli.

Situace se nelepší ani na Jihlavsku, kde byla zcela zablokovaná dálnice D1 v úseku u Velkého Meziříčí. Na dálnici leží souvislá, asi patnácticentimetrová vrstva sněhu. Jak Český rozhlas informoval Bohumil Sedlák z dálničního oddělení Velký Velký Beranov, silničáři kvůli koloně vozidel mají potíže dálnici prohrnout.

Nepříznivé povětrnostní podmínky zastavily provoz všech vleků v Krkonoších. Kvůli hustému sněžení vyhlásila Horská služba třetí až čtvrtý stupeň lavinového nebezpečí, tedy téměř akutní stav. Podrobnosti Českému rozhlasu řekl pracovník horské služby ve Špindlerově Mlýně Ludvík Strejček.

Nárazový vítr o rychlosti 80 kilometrů za hodinu a silné sněhové přeháňky dnes zasáhly také hřebeny Krušných hor. Kalamitní situace tu ale zatím nenastala. Všechny silniční tahy jsou sjízdné.

Podrobnosti o sjízdnosti silnic přináší Zelená vlna Českého rozhlasu a ABA na ČRo 1 - Radiožurnálu.

Milan Kopp, Marek Hejduk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejčtenější za posledních 24 hodin

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme