Na severu Čech kolabuje doprava, Jablonec je bez tepla

S přívaly sněhu se v noci potýkaly hlavě Krušné hory, Krkonoše, Orlické a Jizerské hory. Napadlo tam deset až dvacet centimetrů nového sněhu. Pod jeho tíhou se lámaly další stromy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čerstvý sníh v Jablonci nad Nisou (Dolní nám.) | Foto: Tomáš Kohout | Zdroj: Český rozhlas

Jablonec vyhlásil kvůli silnému sněžení kalamitní stav. Silničáři tam nezvládají uklízet komunikace a chodníky. Podobné je to i v Liberci kde úplně zkolabovala městská doprava. Mnoho silnic zablokovaly spadlé stromy, mezi nimi jsou uvězněné autobusy.

Neprůjezdná je kvůli popadaným stromům silnice z Jablonce do Liberce přes Lukášov a také silnice z Jablonce Kokonína na Pulečný. Uzavřená je i tramvajová trať do Jablonce nad Nisou.

Kalamitní stav, který byl kvůli přívalu sněhu a následnému pádu stromů na vozovky vyhlášen včera ráno, odvolali dnes dopoledne silničáři na Vsetínsku. Stále však zůstávají v pohotovosti protože v regionu dál sněží. Na Vsetínsku dál platí kalamitní stav vyhlášený energetiky.

Vlaky stále nejezdí na osmi tratích. Nejhorší situace je na Liberecku, kde je uzavřeno pět úseků na regionálních tratích.

Přehrát

00:00 / 00:00

Tiskový mluvčí Správy železniční dopravní cesty Pavel Halla v poledních Ozvěnách dne

"Negativně působí kombinace říjnového počasí, kdy jsou ještě na stromech listy a do toho napadá těžký sníh. Stromy se pak naklánějí do trati, padají větve nebo celé stromy," řekl tiskový mluvčí Správy železniční dopravní cesty Pavel Halla.

Odpoledne by měli železničáři zprovoznit některé tratě na Ústecku, Zlínsku a také trať mezi Rokytnicí a Vamberkem v Orlických horách.

V Jeseníkách sice v noci sněžit téměř přestalo, silničáři i hasiči ale mají stále plné ruce práce s odklízením včerejší pohromy. Stromy padají dál, sněhem obalené větve jsou příliš těžké. Napilno budou mít přes den i energetici, tisíce rodin jsou kvůli přetrhaných drátům bez elektrického proudu. Některé cesty zůstávají už druhým dnem mimo provoz.

Četné polomy zatarasily tříkilometrový úsek mezi Podlesím a Zlatým Potokem. Hlavní tah z Hanušovic do Čech je proto uzavřený. Vozovku mohou na vlastní nebezpečí použít alespoň místní, aby nemuseli být druhým dnem uvězněni doma. Jinak tam stále platí zákaz vjezdu.

Nesmí se ani na silnici mezi Starým Městem a Velkým Vrbnem. Na Jesenicku je nadále uzavřená cesta z Jeseníku na Rejvíz. Na vině jsou opět spadlé stromy. Ostatní silnice jsou vyplužené nebo na nich leží zbytky sněhové kaše.

U Moravské Třebové na Svitavsku bude až do pondělí zavřený důležitý silniční tah I/35. Hřebečský tunel je neprůjezdný kvůli opravám a objízdnou trasu už včera policisté uzavřeli kvůli padajícím stromům. Uzavírka působí velké komplikace. Kamiony jezdí přes okrskové silnice, které nejsou pro nákladní dopravu vhodné.

První běžecké stopy

Ze zimního počasí se ale můžou radovat běžkaři. Na hřebenech Jizerských hor leží už přes šedesát centimetrů čerstvého sněhu. A pokud chladné počasí vydrží, na Jizerskou magistrálu by mohla vyrazit první rolba už o víkendu.

Jizerská obecně prospěšná společnost, která se o magistrálu stará, vede jednání se zástupci Lesů ČR, aby na trať směla vyjet těžší technika. První rolba by mohla vyrazit v sobotu ráno z Bedřichova na Jizerku.

Kde to bude možné, upraví se stopy. Například na Knížecí a Jezdecké cestě. První běžkaři však musejí být opatrní, protože lyžařská sezona ještě nezačala a na cestách se pohybuje lesní technika.

Igor Maňour, Ivana Bernáthová, Andrea Švubová, Alice Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme