Na severu Čech mají stále problémy s pitnou vodou
Energetikům se podařilo zprovoznit elektřinu téměř v celém Frýdlantském výběžku. Lidé ale mají stále problémy s dodávkou pitné vody a s dopravou. Na mnoha místech je také přerušené plynové vedení. Kvůli povodním dochází stále k sesuvům půdy, lidem se tedy v postižených oblastech nedoporučuje chodit do lesů.
„Všichni lidé, kteří mají povodněmi zničené nebo poškozené domy mají kde spát. Ubytování se zajistilo u ostatních spoluobčanů ve vesnici. Elektrickou energii se nám podařilo obnovit na 95 procent, což považuji za velký úspěch. Jediný problém máme ještě s vodou. Potrubí je potrhané a tak si bohužel myslím, že dostat sem vodu bude dlouhodobá záležitost,“ popisuje situaci v jedné z nejpostiženějších obcí, v Heřmanicích, její starosta Vladimír Stříbrný.
O aktuální situaci na Liberecku mluvila ve Světě o jedné na Rádiu Česko redaktorka Ivana Bernáthová
Postiženým pomáhá na 1000 hasičů a stovky dobrovolníků z celé země. Vojáků je na Liberecku celkem 300, mají těžkou techniku, která umožňuje odklízení trosek domů, mostů, silnic, kolejí a naplavených kamenů.
Na místě se objevily i první případy rabování, konkrétně polských a rumunských občanů v Chrastavě a v Raspenavě. Dva Rumuni kradli věci ze zaplavených domů, tři Poláci v Raspenavě odčerpávali benzín z odstavených automobilů. Nyní jim hrozí dva roky až osm let odnětí svobody.
V oblasti zasahuje 700 policistů z Brna, Zlínska, Středočeského kraje i Prahy.
Dodávky elektřiny by měly být ve všech oblastech obnoveny do zítřka, obnova plynového vedení ale bude trvat několik týdnů až měsíců.
Autobusy zdarma
Vojáci již odklidili spoustu suti a bahna z komunikací, dopravní situace v regionu se tak pomalu lepší. Lidé ale musejí počítat s objížďkami, například z Liberce do Frýdlantu se musí přes Dětřichov, komunikace I. třídy je totiž na několika místech vážně poškozena.
Povodňové konto Člověka v tísni 72027202/0300; dárcovské SMS ve tvaru DMS SOSPOVODNE na číslo 87777.
ADRA č.ú. 4028 4028/0300, variabilní symbol 391; dárcovské SMS ve tvaru DMS ADRA na číslo 87777.
Krizová povodňová linka: 731 705 002, e-mail: povodne@adra.cz.
Český červený kříž č.ú.: 222826/5500, v.s. 222; dárcovské SMS s textem DMS CCK na číslo 87777
Dobrovolníci: dobrovolnici@adra.cz.
Diakonie ČCE č.ú.: sbírkové konto 27196349/0800, variabilní symbol 2010; dárcovské SMS ve tvaru DMS POMOCPOVODNE na číslo 87777 nebo příspěvkem na sbírkové konto 27196349/0800, variabilní symbol 2010
Charita ČR č.ú.: 5015003434/5500, variabilní symbol 444; DMS POVODNE2010 na číslo 87777
Hand for Help: Pokud nabízíte pomoc - podívejte se na stránky www.handforhelp.cz, nebo volejte 777 106 432.
Ministerstvo vnitra zřídilo psychologicko- poradenskou linku. Ta funguje nonstop. Telefonní číslo na linku je 974 834 788 nebo mobil: 731 677 887.
Liberecký kraj odsouhlasil, že lidé z Frýdlantska, Chrastavy a okolí Hrádku nad Nisou budou mít od středy autobusovou dopravu zdarma. Řada obyvatel má totiž zatopená auta, došly jim zásoby potravin a někteří se nemohou dostat do práce ani k lékaři.
Kraj teď potřebuje nutně opravit čtyři hlavní silnice ve Cvikově, Hejnicích, Vítkově u Chrastavy a Višňové. Lidé tam jsou stále na mnoha místech odříznuti od světa. Se zprůjezdněním pomůže armáda, jako to udělala v případě Heřmani a Raspenavy.
Na Frýdlantsku chybí lidem především spadlé mosty. Všechna technika do okolí Frýdlantu jezdí objížďkou přes centrum Dětřichova. Je tam jediný most, který vydržel. Podle starosty Jaromíra Tomana to je velký problém:
„To je jediná spojnice mezi Frýdlantskem a zbytkem světa. Už ho mohli dávno zprovoznit. Projížděli po něm ženisté, čekali jsme, kdy spade. Nakonec vydržel. Statistici nás ujistili, že vydrží i nadále. Dělá nám to ale starosti s úklidem, tady jezdí kolony a pletou se odklízecí technice do cesty.“
Čeká se na statiky
Lidé v povodní zasažených obcích čekají také na statiky. Ti musí posoudit, nakolik domy velkou vodu ustály. Jak dodává vedoucí stavebního úřadu ve Frýdlantu Zdena Prokopová, na konečný verdikt se musí počkat:
„Některé objekty zde byly zaplaveny až do prvního patra. Zatím jsou na nich trhliny, čekáme, co to udělá, až domy vyschnou.“
Finanční pomoc mohou lidé postižení záplavami získat i od ministerstva pro místní rozvoj. Úřad má na to k dispozici 107 milionů korun. Prostřednictvím svého starosty tak mohou lidé do konce listopadu požádat například o 30 tisíc korun na základní vybavení domácnosti. Až 150 tisíc korun by mohli získat ti, kteří trvale bydleli v bytě kvůli povodním určeném k demolici.