Na seznamu pohřešovaných zůstává 14 českých občanů

Na seznamu českých občanů, kteří se ani dva týdny po zemětřesení v jihovýchodní Asii neozvali, zůstává 14 jmen. Přitom u osmi lidí mají diplomaté vážné obavy, že přírodní pohromu nepřežili - sedm turistů v Thajsku a jeden člověk na Srí Lance. Jedinou potvrzenou obětí je mladá Češka, která zemřela v Thajsku.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

turisté vystupují z armádního speciálu

turisté vystupují z armádního speciálu | Foto: Michal Kamaryt

Odborníci upozorňují, že potrvá dlouho, než se ověří případná další úmrtí. Vzorky DNA, které poskytly rodiny nezvěstných, nyní zpracovávají v Kriminalistickém ústavu v Praze. Teprve pak budou odeslány do centrální laboratoře v Thajsku.

Na kontě libereckých záchranářů, kteří budou čtvrt roku pomáhat nemocným a zraněným dětem na postižené Srí Lance, jsou už 3 milióny korun. Díky solidaritě české veřejnosti se jim také podařilo shromáždit veškerý zdravotnický materiál, přístrojové vybavení pediatrické ambulance, potraviny a také humanitátní pomoc.

První čtyři zdravotníci odlétají do jihovýchodní Asie v úterý. Zbytek týmu odcestuje v pátek. Bývalý český velvyslanec na Srí Lance Alexandr Vetengl jim tam pomůže vybudovat potřebné zázemí.

Milan Kopp, Jana Zemanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme