Na seznamu pohřešovaných zůstává 14 českých občanů

Na seznamu českých občanů, kteří se ani dva týdny po zemětřesení v jihovýchodní Asii neozvali, zůstává 14 jmen. Přitom u osmi lidí mají diplomaté vážné obavy, že přírodní pohromu nepřežili - sedm turistů v Thajsku a jeden člověk na Srí Lance. Jedinou potvrzenou obětí je mladá Češka, která zemřela v Thajsku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

turisté vystupují z armádního speciálu | Foto: Michal Kamaryt

Odborníci upozorňují, že potrvá dlouho, než se ověří případná další úmrtí. Vzorky DNA, které poskytly rodiny nezvěstných, nyní zpracovávají v Kriminalistickém ústavu v Praze. Teprve pak budou odeslány do centrální laboratoře v Thajsku.

Na kontě libereckých záchranářů, kteří budou čtvrt roku pomáhat nemocným a zraněným dětem na postižené Srí Lance, jsou už 3 milióny korun. Díky solidaritě české veřejnosti se jim také podařilo shromáždit veškerý zdravotnický materiál, přístrojové vybavení pediatrické ambulance, potraviny a také humanitátní pomoc.

První čtyři zdravotníci odlétají do jihovýchodní Asie v úterý. Zbytek týmu odcestuje v pátek. Bývalý český velvyslanec na Srí Lance Alexandr Vetengl jim tam pomůže vybudovat potřebné zázemí.

Milan Kopp, Jana Zemanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme