Na seznamu UNESCO další česká památka

Židovská čtvrť a bazilika sv. Prokopa v Třebíči už je zapsána na seznam světového dědictví Organizace OSN pro výchovu, vědu a kulturu. Rozhodl o tom Výbor pro světové dědictví UNESCO. Ještě v roce 1975 se přitom plánovalo zbourání židovské čtvrti. Poté se ale podařilo uchovat 123 původních domů. Stát, město i vlastníci dali na obnovu židovské části Třebíče za posledních deset let 100 milionů korun. Je to už dvanáctá česká památka na této prestižní listině.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Třebíč | Foto: Dagmar Částková

Radiožurnál byl první, který tuto skvělou zprávu oznámil zástupcům města. Jak potvrdil mluvčí radnice Ivan Přibík, v Třebíči teď vládne velká radost: "Jako třebíčská radnice jsme velmi rádi, že se nám podařilo dostat se na seznam Světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Je to pro nás velmi radostný okamžik po několikaletém snažení a je to i potvrzení toho, že naše třebíčské památky skutečně jsou mezi těmi významnými."

Ještě v roce 1975 se plánovalo zbourání židovské čtvrti v Třebíči. Naštěstí k tomu nedošlo a podařilo se uchovat 123 původních budov, pouze pět jich bylo zbouráno. Stát, město i vlastníci nemovitostí dali na obnovu této části města za posledních deset let 100 milionů korun. Co všechno dělala radnice pro to, aby tato památka mohla usilovat o zapsání do seznamu Unesca? "Tak samozřejmě těch požadavků byla celá řada. V první řadě muselo město ukázat, že stojí o zařazení na tento seznam. Pokud jde o ostatní majitele domů v Židovském městě, vytvořilo město podmínky na obnovu fasád a garážových vrat."

Unikátní zákoutí Židovské čtvrti přitahují stovky návštěvníků. Na co se mohou návštěvníci města těšit, upřesnila pracovnice městského informačního centra. "Tak samozřejmě v žiodvské čtvrti se mohou těšit na několik zastavení včetně dvou synagog. Jednu z nich mohou navštívit interiérově. Potom určitě můžou zavítat na židovský hřbitov. Těch domů je v židovské čtvrti 123 plus dvě synagogy. Z nich je památkově chráněných je asi šest."

Tajemník pro kulturní záležitosti v UNESCO Michal Beneš Radiožurnálu řekl, že třebíčské pamětihodnosti opravdu naději měly. "Pro Českou republiku je situace komplikovaná tím, že jsme velmi malý stát a velmi málo vlivný a přesto máme na seznamu světového dědictví 11 památek, to je skoro 1 procento kulturního dědictví lidstva. To opravdu není málo a pochopitelně, že na nás ty ostatní státy, které jsou členy výboru, které o tom rozhodují, shlížejí s určitou nevraživostí, závistí a využijí každé příležitosti pro to, aby nám tu nominaci zhatili."

Třebíčské ghetto je navíc první vysloveně židovskou památku mimo území Izraele, která byla na seznam zapsána; ostatní - jako například židovský hřbitov na Starém Městě pražském - figurují v rámci větších celků. Rozhodující roli přitom hrál fakt, že jde o výjimečný architektonický celek mimořádně dobře zachovalý.

Markéta Kaclová, Petra Lazáková, Petr Večeřa Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme