Na silnicích už zase umírá víc lidí než loni, spočítaly HN

Ani dopravně-bezpečnostní akce typu Kryštof nepomáhají - na silnicích opět umírá hodně lidí, píší Hospodářské noviny. Mladá fronta Dnes přináší výsledky průzkumu Vysoké školy ekonomické, podle kterého být podnikatelem, kazí lidem pověst. Lidové noviny zjistily, že Citibank žádá od klientů PIN kód k platebním kartám. Některé obce podle Práva umožňují pojmenování ulic podle vlastního vkusu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

domácí tisk

domácí tisk | Foto: Marián Vojtek

Ani mimořádná policejní akce Kryštof z minulého týdne nedokázala zvrátit letošní nepříznivý vývoj na silnicích v Česku. Hospodářské noviny konstatují, že přibývá jak mrtvých, tak i těžce a lehce zraněných. Dosavadní vývoj ohrožuje i slib ČR Evropské unii snížit do roku 2010 počet mrtvých na silnicích na polovinu.

Poslední akce typu Kryštof ukazují, že přímý vliv na snížení počtu mrtvých nemají. Sami řidiči upozorňují na to, že není důležité jen množství kontrol, ale také to, jak a kde je policejní hlídky dělají. Policisté si často usnadňují práci tím, že stojí třeba na stále stejných osvědčených místech, kde to ani není příliš preventivní.

Jak doplňují Hospodářské noviny, šéf dopravní policie Zdeněk Bambas slibuje další velkou bezpečnostní akci. Měla by být znovu celorepubliková.

Čeští podnikatelé mají ve své zemi jednu z nejhorších pověstí na světě. Hned po Japonsku. Píše o tom Mladá fronta Dnes a opírá se o průzkum, který zveřejnila Vysoká škola ekonomická. Černou nálepku podnikatelé nedostali sami od sebe. V porevoluční době zkrachovalo několik bank, z dalších podniků zůstala jen slupka a jiní podnikatelé se dosud schovávají před justicí.

Mění se to jen pozvolna. Lidé se učí odlišovat od sebe podnikatele a podnikavce. Ale ani ve Spojených státech nemají byznysmeni nejlepší pověst. Tou otřásla aféra Enron, největší bankrot v historii. Nejlepší renomé mají podle Mladé fronty Dnes podnikatelé v zemi Nokie, tedy ve Finsku.

Nikdy od vás nebudeme chtít číslo karty a PIN jindy než v bankomatu, říkají banky klientům. Lidové noviny zjistily, že to ale není pravda v případě Citibank. Ta vyžaduje při registraci do svého internetového bankovnictví od svých zákazníků číslo platební karty i PIN, který se používá pro výběr z bankomatu. Podle expertů na zabezpečení je to neobvyklá a nešťastná praxe.

Právě tyto dva údaje, číslo karty a PIN, totiž obvykle chtějí internetoví podvodníci v e-mailech rozesílaných hromadně uživatelům. Ty se tváří jako regulérní zprávy od banky. Klienta pak přesměrují na podvodnou internetovou stránku.

V případě, že klient naletí, je už jen krůček k vykradení jeho účtu. Lidové noviny dodávají, že ostatní banky uvedení PIN, zvláště elektronickou cestou, nepožadují.

A na závěr zajímavost ze stránek deníku Právo: Budete bydlet v novostavbě a chcete ovlivnit jméno ulice, kde stojí? Nebo se vám nelíbí název ulice, protože připomíná dobu před rokem 1989? Není nic jednoduššího než to změnit. Pojmenování ulic podle vlastního vkusu umožňuje nejedna obec a město. A zdarma.

Tvůrčím nápadům se přitom meze nekladou. Podmínkou je, že se nový název ulice nesmí v daném městě a obci už vyskytovat. Jmenovat se nesmí ani po žijící osobnosti. V této oblasti Češi opět potvrdili pověst recesistů. Volili často fiktivní osoby, kterým vévodí génius Jára Cimrman.

Ovládl například menší čtvrť ve Staré Huti poblíž Prahy. Adresy domů s jeho příjmením tam spojili dobrovolně místní lidé. V občanských průkazech tak mají v kolonce bydliště například: Němého Bobše 1 nebo K Severnímu pólu 3. Zápal pro vynálezce potvrzuje ve Staré Huti i Okružní třída Járy Cimrmana, informuje Právo.

Naděžda Hávová, Marián Vojtek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme