Na silnicích začala mezinárodní akce Jestřáb

Od časného rána jsou řidiči ve všech zemích střední Evropy pod drobnohledem policistů. U nás, na Slovensku, v Polsku, Rakousku, Maďarsku a Slovinsku vypukla dopravněbezpečnostní akce Jestřáb. Kontroly potrvají až do neděle.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policejní vůz | Foto: Jan Rosenauer

O chystané akci informovali minulý týden slovenští policisté, česká policie bez bližších informací potvrdila, že se k ní připojí. Policisté se zaměří zejména na rychlost jízdy, používání bezpečnostních pásů a pití alkoholu před jízdou.

Na Slovensku se kontrolní akce s názvem Jestřáb, které jsou obdobou českých Kryštofů, konaly již čtyřikrát. Na společné kontrole řidičů se na návrh Slovenska domluvili ministři vnitra zmíněných šesti zemí v dubnu v Budapešti.

V Polsku se podobné operace konají prakticky o každém víkendu, kdy se na silnících objevuje značné množství řidičů pod vlivem alkoholu. Obzvlášť ostře sledované jsou takzvané prodloužené víkendy. Při posledním z nich, kdy Poláci slavili Svátek Božího těla, zahynulo na silnicích 34 osob a více než 500 bylo zraněno. Policisté zadrželi celkem 600 řidičů, kteří se před jízdou posilnili alkoholem.

Česká policie plánuje akce typu Kryštof například na červenec a září. Vyplývá to ze seznamu, který nedávno pronikl na veřejnost. Podle policie je harmonogram pouze orientační. Do konce roku by se podle něj mělo uskutečnit ještě více než deset celostátních dopravněbezpečnostních akcí.

Martin Dorazín, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme