Na silnicích zahynulo nejméně lidí od roku 1990

Počet obětí dopravních nehod za prvních devět měsíců letošního roku je nejnižší za uplynulých dvacet let. Ukazují to čísla za první tři čtvrtletí, které dnes zveřejnila policie.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dopravní nehoda u Petřvaldu na Novojičínsku

Dopravní nehoda u Petřvaldu na Novojičínsku | Foto: Hasičský záchranný sbor MS kraje

Celkový počet nehod sice ve srovnání s loňskem o necelá dvě procenta stoupl, jejich následky jsou ale menší - na silnicích letos zemřelo 59 lidí, což je skoro o deset procent méně než ve stejném období roku 2009.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ředitel Služby dopravní policie Leoš Tržil

Ředitel Služby dopravní policie Leoš Tržil ale varuje, že před sebou ještě máme velmi rizikové období na konci podzimu a začátku zimy. „Každoročně dochází v tomto období k nárůstu počtu usmrcených, převážně chodců. Souvisí to hlavně se špatnou viditelností,“ potvrdil Tržil.

Zatímco v první půlce roku počet mrtvých na silnicích klesl, v létě naopak skoro o 11 procent stoupl. Nejtragičtější byly první dva červencové pátky, kdy zahynulo 12 a 9 lidí. Podle Tržila tady hrají velkou roli výkyvy počasí, což se projevilo i o prázdninách.

Nečastější zabiják je rychlá jízda

Nejčastější příčinou smrtelných nehod zůstává příliš rychlá jízda. Těsně druhý je nesprávný způsob jízdy. „Není to jen o tom, že řidiči jedou příliš rychle, ale že nepřizpůsobí rychlost situaci a stavu silnice,“ upřesnil ředitel dopravní policie. Ke smrtelným dopravním nehodám dochází podle něj nejčastěji na místních silnicích.

„Dálnice patří obecně k bezpečnějším komunikacím. Jsou směrově rozdělené, křižovatky jsou řešeny připojovacími pruhy. Problémem na dálnicích zůstává skutečnost, že řidiči při hustějším provozu nedodržují bezpečnou vzdálenost. Vzniklé nehody sice většinou nekončí úmrtím, ale komplikují další dopravu,“ řekl Leoš Tržil.

Igor Maňour, Veronika Sedláčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme