Na silnicích znovu sníh

Kvůli počasí zatím není nutné vyhlásit stav ohrožení. Prohlásil to mluvčí ministerstva vnitra Samuel Truschka s tím, že resort z rozhodnutí ministra Stanislava Grosse sleduje a analyzuje aktuální povětrnostní a sněhové podmínky v republice. Vydatné sněžení a nárazový vítr způsobily, že kalamitní stav byl vyhlášen v pěti okresech: na Semilsku, Orlickoústecku, Třebíčsku, Jablonecku a na Žďársku. Sníh a vítr ale působí problémy téměř ve všech částech země.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

sněhová kalamita | Foto: Radek Petrášek | Zdroj: ČTK

Středočeské silnice jsou sjízdné, vytrvale však padá sníh, a tak silničáři nevylučují vyhlášení kalamity. Na Příbramsku a sousedním Kutnohorsku se ke sněhu přidal i nárazový vítr - na silnicích se tvoří sněhové jazyky. Maximální opatrnost a zimní výbavu doporučují silničáři řidičům v Jihočeském kraji. V celém regionu v noci napadlo více než 20 centimetrů nového sněhu, mírně mrzne. Hustě sněží a fouká ostrý vítr v horských oblastech Chomutovska a Mostecka - viditelnost je tam nyní prakticky nulová. Silničářům se přesto daří udržovat silnice sjízdné. Silničáři na Liberecku mají opět plné ruce práce. Od sedmé hodiny ranní nepřetržitě hustě sněží. Místy napadlo 15 až 20 cm nového sněhu. Polední situaci na vozovkách popsala Českému rozhlasu Simona Štěpánková z liberecké Správy a údržby silnic. "Aktuální stav na prvních třídách: Jsou průjezdné, všude máme nasazenou techniku, takže to by mělo být v pořádku, akorát některé ty silnice nižších tříd, tam je vrstva do 15 cm sněhu a je tam všude technika, takže se snažím, aby bylo všechno průjezdné a nikdo nehlásil, že by nebylo. Zatím to zvládáme."

Krátce před polednem vyhlásili silničáři v okrese Žďár nad Sázavou kalamitní stav. Sněhová bouře snížila viditelnost na pouhých několik metrů. Na Vysočině od včerejšího večera hustě sněžilo. Dnes ráno začal foukat silný vítr a na všech silnicích se tvořily závěje. Před polednem přešlo sněžení v nejvyšších partích kraje, tedy zejména na Žďársku, ve sněhovou bouři. O půl dvanácté vyhlásili silničáři kalamitní stav. V tuto chvíli jsou průjezdné jen silnice 1. tříd, a to jen s maximální opatrností. Na dálnici D1 leží asi pěticentimetrová vrstva rozbředlého sněhu. Dobrou zprávou je, že na západě kraje, tedy na Pelhřimovsku, už přestalo sněžit, přesto je na silnicích Vysočiny nutné jezdit obezřetně a na Žďársko nevyjíždět vůbec.

Krkonoše praskají ve švech - návštěvníci se hrnou do našich hor slavit Silvestra. Parkoviště jsou plná, ve Špindlerově Mlýně a v Peci pod Sněžkou řídí dopravu a parkování policie. Nejhorší situace je však v menších horských střediscích. Všechny silnice na Semilsku i na Trutnovsku jsou zatím sjízdné. Některé úseky ale přesto musejí být uzavřeny. Pro nezodpovědně zaparkovaná vozidla tu nemůže projet silničářská technika. Při neustálém sněžení mohou takto zůstat odříznuty od světa například pomezní boudy. Silnice tam je ucpána na obou směrech parkujícími vozidly a situaci tam pomáhá řešit pecká policie. Také na Benecku či na Mísečkách je parkovacích míst upraveno málo a nevhodně odstavená vozidla stěžují silničářům práci. Úsek běžně protažený za dvacet minut trvá i tři hodiny. Přitom jen za dopoledne spadlo v Krkonoších přes 15 cm nového sněhu.

Pražské letiště v Ruzyni bylo kvůli nepřetržitému sněžení na 7 hodin uzavřeno. Radiožurnálu to potvrdila mluvčí České správy letišť Vlasta Pallová s tím, že se přívaly sněhu naštěstí podařilo zvládnout. "Bylo zrušeno 9 odletů a stejný počet příletů. Dalších pět letů divertovalo do Ostravy, Bratislavy a do Berlína. Zpoždění budou samozřejmě pokračovat až do večerních hodin a dá se říct, že ještě během zítřejšího dne se tato zpoždění objeví."

Nám komplikuje život sníh, Francouzům prozměnu déšť. Vydatné lijáky způsobily o víkendu záplavy v severovýchodní Francii. Kvůli přívalům vody musely být uzavřeny některé silnice i železniční trati. Asi 60 rodin záchranáři odvedli z jejich domovů do bezpečí.

Sníh působí mimořádné problémy také na německých silnicích a železnicích. V Bádensku-Württembersku zůstaly stát kvůli spadlým stromům tři vlaky a teprve během dne se podařilo železnici uvolnit. Železniční doprava měla potíže i v Bavorsku. Sněhové závěje tam způsobily několikahodinové přerušení vlakového spojení mezi Norimberkem a Hofem. Značný chaos panoval i na bavorských silnicích. Deset z nich muselo být v tomto regionu zcela zavřeno.

Markéta Kaclová, Zuzana Bančanská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme