Na sjezdu ČSSD poprvé přednesl projev prezident Klaus

Na sjezdu České strany sociálně demokratické vystoupil prezident Václav Klaus. Šlo o vůbec první projev hlavy našeho státu na sjezdu sociální demokracie od roku 1989, ani Václav Klaus ani jeho předchůdce Václav Havel na něm nikdy nevystoupili.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Václav Klaus vystoupil s projevem na sjezdu ČSSD | Zdroj: ČTK

Od dnešního Klausova vystoupení se čekalo, jestli naznačí, jak se prezident staví k hlasování o nedůvěře vládě v Poslanecké sněmovně, které je plánované na úterý. ČSSD se v něm pokusí vládu svrhnout a Klaus má vliv na několik rebelů v řadách ODS. Klausův projev měl ale spíše obecný charakter, nekomentoval aktuální politickou situaci v Česku. Apeloval jen na odpovědnost politických sil za společnou vlast v době globální hospodářské krize.

Vystoupení prezidenta republiky zabralo asi deset minut. Hned poté Václav Klaus a Jiří Paroubek odešli jednat mezi čtyřma očima do uzavřeného prostoru. I toto setkání se počítalo na minuty.

Přehrát

00:00 / 00:00

Apel prezidenta Václava Klause na odpovědnost politických sil za stát

Sjezd České strany sociálně demokratické, která si na něm zvolí nové vedení, začal po dnešním poledni úvodním projevem současného předsedy ČSSD Jiřího Paroubka. Na tuto funkci kandiduje na sjezdu právě jen dosavadní lídr Paroubek. Rozhodovat se také bude o křeslech místopředsedů a o jejich počtu. Všechny volby mají sociální demokraté naplánované na zítřek.

V úvodním projevu Paroubek řekl, že i kdyby v úterý padla současná česká vláda, naše předsednictví Evropské unii dokončí nynější vládní koalice v demisi.

Paroubek podotkl: "Poté několik týdnů tato vláda v demisi může vykonávat svůj mandát do dokončení našeho evropského předsednictví. Co začala, ať dokončí. Všichni víme, že z praktických důvodů Evropský parlament končí týdny před volbami, takže se jedná jen o několik týdnů."

ČSSD vyvolala už páté hlasování o nedůvěře vládě kvůli kauze poslance Petra Wolfa. Vláda je podle Paroubka postavená na korupci a zanedbala také ekonomickou krizi. Před sjezdovými delegáty řekl šéf Lidového domu, že věří, že v úterý bude snaha ČSSD úspěšná.

Na kritiku z úst šéfa ČSSD Jiřího Paroubka na adresu vlády za její postoj k řešení ekonomické krize reagoval místopředseda ODS Petr Nečas. Paroubkova slova označil za krajně nezodpovědná. Vláda se podle Nečase s ekonomickými problémy vypořádala dobře: "Což se projevuje ve zvýšené míře veřejnosti. Vláda také zvládá evropské předsednictví, a to také má pozitivní ohlas ve veřejném mínění."

Místopředsedů České strany sociálně demokratické by proti současnému stavu mělo být o jednoho víc, tedy šest.

O sjezdu České strany sociálně demokratické a projevu prezidenta Václav Klause na něm jsme podrobně mluvili v podvečerním Radiofóru. Záznam pořadu najdete v RÁDIU NA PŘÁNÍ.

Přečtěte si také:
ČSSD bude mít po sjezdu o jednoho místopředsedu navíc
ČSSD před sjezdem
ČSSD zahájila na sjezdu kampaň do evropských voleb a změnila stanovy
Předsedu ČSSD budou letos v březnu volit delegáti sjezdu
ČSSD zřejmě na sjezdu zruší přímou volbu předsedy

Veronika Malá, Květa Moravcová, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme