Na sjezdu ČSSD vystoupí Miloš Zeman

V Brně začal klíčový sjezd nejsilnější vládní strany- ČSSD. Delegáti vyberou nového předsedu. Mají se rozhodnout mezi premiérem a úřadujícím šéfem Grossem a současným místopředsedou strany, ministrem práce Škromachem. Začátek sjezdu provázela demonstrace za odstoupení Stanislava Grosse z čela vlády. Před branami Výstaviště, kde sociální demokraté diskutují, se sešla přibližně stovka většinou mladých lidí s transparenty. Grossovi vyčítají majetkovou aféru jeho rodiny. Do Brna už také přijel bývalý předseda strany Miloš Zeman. O jeho pozvání rozhodli delegáti hlasováním. Očekává se, že Zeman na sjezdu ještě dnes vystoupí. Po svém příjezdu opakoval, že nehodlá kandidovat na předsedu strany.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stanislav Gross | Foto: Igor Šefr

Velkou šanci na to stát se předsedou sociální demokracie má premiér a dosavadní úřadující šéf strany Stanislav Gross. Jeho pozici podle dostupných informací neoslabil ani skandál kolem finančních záležitostí jeho rodiny. Avšak v posledních dnech se objevily informace, že Gross už nemá takovou podporu jakou měl ještě před několika týdny. Tisk spekuluje o tom, že kdyby první volba skončila bez vítěze a premiér do druhého kola nenastoupil, že má přichystaného náhradníka - předsedu Poslanecké sněmovny Lubomíra Zaorálka. Ten ale Radiožurnálu v pátek řekl, že tyto úvahy teď nejsou na místě.

Grossovým jediným protikandidátem je nyní ministr práce a místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach. A jakého šéfa podle něj sociální demokraté potřebují? "Sociální demokracie potřebuje svého kapitána, a pak bude záležet na tom, zda to bude bárka, která se potopí při prvním setkání se soupeři, nebo jestli to bude ledoborec, který dokáže prorazit ty ledy, které nás teď obklopují," řekl Radiožurnálu Škromach.

Premiér si pochvaloval vládu Lidového domu

Podle Stanislava Grosse vládne sociální demokracie dobře. Na sjezdu ČSSD jako úřadující předseda řekl, že máme nejúspěšnější ekonomiku. Kritikou nešetřil na adresu ODS. Gross řekl delegátům, že jedinou povinností, která před nimi stojí, je zabránit občanským demokratům ve vítězství v následujících volbách. KDU-ČSL označil Gross za problematického partnera, kterého by ale neměli sociální demokraté zatracovat: "Je zapotřebí se zamyslet nad strategickou hodnotou možného budoucího spojenectví mezi sociálními demokraty a křesťanskými demokraty v České republice a snažit se na ty věci dívat s chladnou hlavou. A nemám v tuto chvíli v úmyslu vyhazovat lidovecké ministry z vlády České republiky. Myslím si, že msta není dobrý motiv".

Naopak na odchodu premiéra z funkce trvá KDU-ČSL. Pokud tak Stanislav Gross neučiní, chtějí lidovci vyvolat s koaličními partnery jednání o předčasných volbách. Předseda KDU-ČSL Miroslav Kalousek odmítl situaci těsně před sjezdem ČSSD jakkoli komentovat.

Miloš Zeman nebude na sjezdu usilovat o předsednický post

Na šéfa sociální demokracie Miloš Zeman kandidovat nebude: "Vylučuji, že budu kandidovat. Jdnoznačně navrhuji přímou volbu předsedy sociální demokracie všemi členy této strany a byl bych tedy sám proti sobě, kdybych teď udělal něco jiného," řekl po svém příjezdu do Brna. Zdůraznil, že nepřijel na pozvání úřadujícího předsedy Stanislava Grosse, jehož si neváží, ale na pozvání sociální demokracie, kterou sjezd reprezentuje. "Byla by to urážka sociální demokracie, kdybych to pozvání odmítl," poznamenal.

Milan Kopp, Hana Hikelová, Lucie Husárová 1, Vilém Janouš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme