Na školách bude víc etické výchovy. Za 65 milionů

Ministerstvo školství chce na školách víc hodin etické výchovy a moderních dějin. Úředníci proto připravili projekt Etika a občan, který má například zmapovat současný stav, vytvořit multimediální učebnici a proškolit dva tisíce učitelů. To vše za 65 milionů korun. Většina peněz půjde z Bruselu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ve škole (ilustrační foto) | Foto: European Commission Audiovisual service

Ředitelé škol by tak měli získat motivaci etiku zařadit do výuky. Úředníci totiž počítají s tím, že by v Česku mohla vzniknout síť lektorů etické výchovy.

„Ministerstvo školství při přípravě projektu vychází z výroční zprávy České školní inspekce ze školního roku 2010/2011, kdy výroční zpráva jasně uvádí, že v současné společnosti prokazatelně narůstá míra agresivity mezi dětmi a žáky,“ uvádí vrchní ředitel sekce vzdělávání ministerstva školství Jakub Stárek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem pořadu Stalo se dnes na Radiožurnálu byl vrchní ředitel sekce vzdělávání ministerstva školství Jakub Stárek

Etickou výchovu chce prý ministerstvo školství zavádět pomocí práce s pilotními školami: „Zatím projevilo zájem 108 pilotních škol a objevují se další. Následně potom věříme, že se to rozšíří i do dalších škol.“

Projekt má podle Stárka za úkol vytvořit standardy a metodické nástroje pro vzdělávání etické výchovy. Také má prý ověřit zavedení etické výchovy do praxe a nabídnout pedagogům evaluační nástroj, jak vyhodnocovat dopady vzdělávání.

Učitelé projdou kurzem, na kterém se dozví, jak mají etickou výchovu vyučovat. Podle Stárka bude trvat 250 hodin a jeho předmětem bude naučit pedagogy tématiku etické výchovy i způsob, jak nabyté informace následně předat studentům.

„Projekt je v současné době už schválen, přičemž Evropská komise ho významně podpořila jako jeden z kvalitních projektů ministerstva školství. V současné době je vyhlášeno výběrové řízení na dodavatele aktivit projektu,“ oznamuje Stárek.

Jenže už se ozývají skeptické hlasy. Například odborník Janek Wagner, šéfredaktor odborného serveru Česká škola Radiožurnálu řekl, že podobné projekty jsou nesystémové a jejich dopad na české školství bude minimální.

Jan Richter, mta, Klára Bílá, Matěj Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme