Na školy míří letáky, které upozorňují na kyberšikanu

Ublížit nebo zesměšnit někoho pomocí textových zpráv, videa nebo na Facebooku. Takovou tvář má takzvaná kyberšikana. Školy často mají pocit, že se jich nová forma šikany netýká, když se odehrává mimo jejich zdi.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Žáci posledního ročníku základní školy

Žáci posledního ročníku základní školy | Foto: Tomáš Adamec

Na základní školy proto v těchto dnech míří jeden a půl milionu informačních letáků o kyberšikaně. Kampaň reaguje na zatím jediný výzkum projektu minimalizace šikany. Ten například ukázal, že každé desáté dítě se stalo obětí kyberšikany.

Přehrát

00:00 / 00:00

Renáta Zajíčková, ředitelka Gymnázia mezinárodních veřejných vztahů v Praze, a Ivana Šatrová z Nadace O2 v odpoledních Ozvěnách dne.

„Každé desáté dítě se s kyberšikanou setkalo, ale musíme také vzít v potaz, že velmi velké procento, až padesát procent dětí vůbec neví, co to kyberšikana je. Takže to číslo se ještě může zvyšovat,“ řekla Ivana Šatrová z Nadace O2, která spolupracuje na projektu minimalizace šikany.

Například na Gymnáziu mezinárodních a veřejných vztahů v Praze už zažili dva případy kyberšikany. „Zažily jsme dva modely. Kyberšikana žáků navzájem a kyberšikana vůči učiteli. Ani v jednom případě se to nerozjelo do velkých rozměrů, aby to končilo ublížením na zdraví,“ popsala ředitelka školy Renáta Zajíčková.

Šatrová věří, že díky kampani vzroste povědomí žáků, učitelů a rodičů o tom, co to vlastně kyberšikana je. „Rádi bychom, aby se tato informace dostala na všechny školy. Rádi bychom, aby učitelé předali rodičům letáky na první třídní schůzce a hovořili s nimi o tomto problémů,“ popsala záměr Šatrová.

Alice Kottová, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme