Na Slunci se objevila velká skvrna

Na Slunci se objevila velká skvrna. Astronomové ji zjistili v polovině týdne a od té doby v oblasti zaznamenali několik slabých erupcí. Skvrna je blízko slunečního rovníku, což podle odborníků znamená, že brzy skončí jedenáctileté období sluneční aktivity a nastane přechodné období klidu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slunce | Foto: NASA

Skvrna se objevila na východním okraji slunečního kotouče. Přestože je několikrát větší než zeměkoule, pouhým okem zatím není ani s pomocí speciálních brýlí na pozorování Slunce vidět.

"Skvrny, které se vyskytují na konci slunečního cyklu, bývají zpravidla osamocené a spíš pravidelné," vysvětluje Pavel Kotrč ze slunečního oddělení Astronomické ústavu Akademie věd ČR.

Úkaz tedy podle něj patří do oblasti klidných skvrn, které zpravidla nevyvolávají velké erupce. "To zatím nelze potvrdit ani vyloučit, ukáží to až magnetická měření a vývoj v dalších dnech," doplnil Kotrč.

Ionosféra Země si s případnou erupcí na Slunci hravě poradí, pouze kosmonauti na oběžné dráze nebudou vycházet do volného prostoru. Úkaz tak možná bude zajímavý spíše pro amatérské pozorovatele Slunce. Pokud se skvrna ukáže jako malý bod, zeměkoule bude ještě minimálně pětkrát menší.

Marek Janáč, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme