Na sociální služby by příští rok mohlo chybět ještě více peněz

Poskytovatelé sociálních služeb, kteří si dlouhodobě stěžují na nefunkčnost systému jejich financování, se možná v příštím roce budou potýkat s ještě větším nedostatkem peněz. Pět a půl miliardy korun by totiž Ministerstvo práce a sociálních věcí potřebovalo na dotace na sociální služby.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministerstvo práce a sociálních věcí

Ministerstvo práce a sociálních věcí | Foto: Jan Rosenauer

Připravovaný rozpočet na příští rok, který plánuje schodek ve výši 166 miliard korun, zatím s takovými výdaji nepočítá. Podle ministra práce a sociálních věcí Petra Šimerky, ale kraje od ministerstva ještě letos čekají finanční injekci:

"Souvisí to s tím, že kraje zdědily určité rozpočty a nemají příliš mnoho možností. Stejně jako stát má menší příjem z daní a pojistných systémů, tak obdobně jsou na tom i kraje. Dochází k velkým propadům na příjmové stránce jejich rozpočtů."

Šimerka si navíc myslí, že by při financování sociálních služeb měly větší roli hrát právě kraje: "Jsou kraje, které dotují nebo financují sociální služby ze svého rozpočtu například ve výši dvaceti procent, některé ovšem jen ve výši osmi nebo čtyř procent. Přístup je kraj od kraje jiný. Já si myslím, že by se kraje měly zamyslet a více tuto oblast spolufinancovat a nespoléhat se jenom na stát."

Přečtěte si také:
Interview s ministrem práce a sociálních věcí Petrem Šimerkou
Šimerka: Některé kraje by měly více přispívat na sociální služby
Štěch: Ekonomická situace ČR se bude dále zhoršovat
Ministerstvo práce a majitelé domů připravují zákon o sociálním bydlení
Počet nezaměstnaných v Česku ještě poroste
Schodek rozpočtu letos přesáhne 150 miliard korun. Vláda připravuje revizi mandatorních výdajů

Veronika Malá, Petr Medek, Lenka Rafaelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme