Na sociální služby by vláda mohla poslat dalších 350 milionů, slíbil Nečas

Dalších 350 milionů korun by mohlo jít na sociální služby. Vláda se peníze pokusí najít v rozpočtu. Po jednání s představiteli Asociace poskytovatelů sociálních služeb to slíbil premiér Petr Nečas. Pokud se to povede, kabinet fakticky dorovná škrty v této oblasti z loňského roku.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda vlády Petr Nečas

Předseda vlády Petr Nečas | Zdroj: ČTK

Prezident Asociace poskytovatelů sociálních služeb Jiří Horecký snahu kabinetu vítá. Věří také, že se vládě podaří změnit i celý systém financovaní sociálních služeb, který nyní podle něj není efektivní a transparentní a není připravený na decentralizaci na krajskou úroveň.

„Jsou případy, kdy za stejné lůžko dostanete někde dotaci 20 tisíc a někde 120 tisíc a neexistuje zpětně ověřitelný algoritmus, kde by se dalo poznat, proč někdo dostává víc a někdo méně,“ kritizuje Horecký a dodává:

„Peníze chybí na základních provozech. Největší náklady na sociálních službách jsou personální, takže velmi pravděpodobně největší část této sumy půjde na zajištění mezd a platů.“

Horecký souhlasí, že systém ještě není připravený na to, aby přešel na decentralizovanou krajskou úroveň, „že se musí nastavit tak, aby byl pro všechny stejný a spravedlivý, což v tuto chvíli není. A že je to otázka jednoho roku, respektive možná i dvou let, než se toto bude moct připravit“.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslankyně ODS Kohoutová, jihočeský hejtman z ČSSD Zimola a prezident Asociace poskytovatelů sociálních služeb Jiří Horecký v Hlavních zprávách okomentovali snahu vlády o navýšení peněz z rozpočtu určených na sociální služby

Předseda vlády by chtěl celý systém sociálních služeb upravit. Poskytovatelé by měli mít dlouhodobější kontrakt a klienti jistotu, že služba, kterou potřebují, bude fungovat i v dalším roce. Navíc by měl vzniknout systém dlouhodobé sociální péče, kam by přispívaly i zdravotní pojišťovny.

Letos kvůli úsporám přerozdělilo ministerstvo práce a sociálních věcí poskytovatelům sociálních služeb 6 miliard korun, o 360 milionů méně než loni. Horecký už před časem upozornil, že pokud by se nepodařilo vyjednat více peněz, skončit by muselo 250 zařízení a o práci by mohlo přijít až 2400 lidí. Hrozilo by také omezení ambulantní a terénní péče pro potřebné.

Podle Zimoly kraje vědí, jaké služby podporovat

„Premiér zná problematiku sociálních služeb a neziskového sektoru a moc dobře ví, že bez systému se nedá jen tak škrtat. Domnívám se, že to je rozumný krok, v žádném případě populistický, “ odmítla poslankyně za ODS Lenka Kohoutová nařčení z populismu.

Podle Nečase kraje někdy mají velmi podivné představy o sociálních službách a k některým poskytovatelům se chovají macešsky. Podporují prý hlavně krajská zařízení.

„Trvám na tom, že kraje se snaží dofinancovávat sociální služby na svém území a že kraje moc dobře vědí, jaké sociální služby by u nich měly být podporovány,“ řekl k tomu jihočeský hejtman za ČSSD Jiří Zimola. Požadavky krajů na více alokovaných prostředků na sociální služby Zimola požaduje za oprávněné.

Martina Spěváčková, bre, dab Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme