Na Sovovy mlýny přibude skleněná krychle

Na Sovových mlýnech v Praze na Kampě je ode dneška konstrukce kontroverzní skleněné krychle, kterou přes odpor památkářů prosadila mecenáška umění Meda Mládková. Na střechu Sovových mlýnů, sídlo sbírky moderního umění, kovovou konstrukci a tři díly artefaktu dopravil vrtulník z Letné. Kvůli mlze se tak stalo s menším zpožděním. Skleněné tabule dělníci osadí do kovových nosníků až v dubnu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sovovy mlýny

Pro Radiožurnál se k náročnosti celé akce vyjádřil technický náměstek společnosti, která na přepravu dohlížela - Slavoj Vrbický. "No náročný to bez pochyby je. Zvažovala se i ta varianta, že by se to sem přepravovalo standardními transportními prostředky. Je to trošku komplikované. Zejména z časových důvodů se přistoupilo na tu variantu přepravy vrtulníkem. Nedá se snad říct, že by to byla nějaká enormní a mimořádně náročná konstrukce, ale přecijen ty podmínky přepravní, tak určitý zájem veřejnosti o tuhle akci tomu dává určité specifikum."

Mecenáška umění Meda Mládková, které hlavní město opravený areál Sovových mlýnů pronajalo, se kvůli skleněné krychli dostala do sporu s památkáři. Její záměr zamítli pražští památkáři i příslušný odbor ministerstva kultury. Instalaci skleněné krychle pak povolil až ministr Pavel Dostál.

K největším odpůrcům patří členové Klubu za starou Prahu. Podle nich krychle nenávratně naruší panorama Hradčan a bude velkým zásahem do památkové rezervace. Umístění artefaktu povolil loni v červenci až ministr kultury Pavel Dostál. Skleněné tabule dělníci osadí do kovových nosníků příští měsíc. Krychle bude umístěna nad věží schodiště budovy a její instalace završí celou rekonstrukci Sovových mlýnů.

Snímky z instalace konstrukce na střechu Sovových mlýnů naleznete pod odkazem FOTOGALERIE.

Markéta Kaclová, Jana Zemanová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme