Na stíhání disidentů se měl podílet i náměstek nejvyšší žalobkyně

Mezi dvaadvaceti žalobci, kteří se podle seznamu organizace Libri Prohibiti v minulosti měli podílet na stíhání disidentů, je také náměstek nejvyšší státní zástupkyně Jaroslav Fenyk. Napsal to deník Mladá Fronta dnes s tím, že podle samotného Fenyka nešlo o politický případ. Seznam státních zástupců, kteří budou muset svoji minulost vysvětlovat, prověří kontroloři Ministerstva spravedlnosti.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Soudní síň

Audit na Nejvyšším státním zastupitelství začal včera. Podle bývalé poslankyně a advokátky Hany Marvanové se problému s minulostí žalobců dalo zabránit už v roce 1993, kdy probíhala transformace prokuratury na státním zastupitelství. Na návrh tehdejšího ministra spravedlnosti se ale Parlament jmenováním nových žalobců nezabýval. Prošli také lidé, kteří se podíleli na politických procesech v minulém režimu.

"Třeba u soudců se to projednávalo v Parlamentu, zatímco u státních zástupců se to nijak veřejně neprojednávalo. Proces proběhl pouze na návrh ministra spravedlnosti. Tehdejším ministrem spravedlnosti byl Jiří Novák a vláda, která to schvalovala, byla vláda, bohužel, pravicová," řekla Marvanová.

Bývalý ministr spravedlnosti, advokát Jiří Novák ale říká, že - také s ohledem na časové možnosti při jmenování státních zástupců v první polovině 90. let - udělal maximum možného. "Tehdy to probíhalo tak, že jsem měli k dispozici jakési informace, měli jsme dozorové spisy a kolektivně jsme posuzovali, zda kandidáti mohou být jmenováni. Také celá řada státních zástupců se přes naše posouzení nedostala. Nešlo o posuzování pouze formální, ale důkladné," vysvětlil Novák.

Marvanová také tvrdí, že ty žalobce, u kterých se ukáže, že mají problematickou minulost, dnes nemůže nikdo odvolat. Chybí totiž zákon, který by to umožňoval.

Štěpánka Čechová, Lucie Husárová 1, Vilém Janouš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme