Na stopě ukrajinského byznysu s českými vízy: pohovor a fiktivní potvrzení vyjdou na tisíce korun

REPORTÁŽ. Reportéři Radiožurnálu skrytým natáčením zmapovali, jak se na Ukrajině obchoduje s českými vízy. Princip není nijak složitý - Ukrajinci zaplatí zprostředkovatelské agentuře, která jim přeprodá termín pohovoru na českém zastupitelském úřadu. Do elektronického pořadníku Visapoint se totiž nelze zapsat, termíny schůzek jsou neustále obsazené právě agenturami.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ukrajinský pas

Ukrajinský pas | Foto: Wikimedia Commons

Ukrajinka Anna v Česku studuje už několik let. Má to tu ráda, je chytrá, pohledná a úspěšná. Dostat se do Čech ale nebylo pro ni, stejně jako pro většinu Ukrajinců, vůbec jednoduché.

„Snažila jsem se zapsat do toho elektronického systému několik týdnů, ale absolutně se mně to nepovedlo, nebyly tam žádné volné termíny. Tak jsem si na internetu našla webovou stránku, která slibovala, že mě pomůže s registrací na Visapoint,“ líčí emotivně Anna. Její identitu redakce Radiožurnálu zná, ale nebude ji z bezpečnostních důvodů zveřejňovat.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportéři Radiožurnálu skrytým natáčením zmapovali, jak překupníci na Ukrajině kupčí s českými vízy. Poslechněte si reportáž Janka Kroupy.

Do zprostředkovatelské agentury nakonec ani nemusela. Agentura s ní všechno vyřešila po mailu. Včetně termínu, kdy může na český zastupitelský úřad přijít a o vízum si požádat. Zaplatila za to 200 euro - tedy zhruba 5 a půl tisíce. K tomu ale ještě skutečnou cenu za vízum - to dlouhodobé stojí kolem tří tisíc korun.

Kšeftování s vízy je neuvěřitelný byznys. V Česku je v současné době kolem 140 tisíc Ukrajinců. Pokud opravdu musel každý z nich zaplatit, šlo by o překupnický byznys, ve kterém se protočily zhruba 3 miliardy korun.

Celý systém zmapoval figurant

Podobnou sumu jako Anna zaplatil i náš figurant, říkejme mu třeba Viktor, který se nebál zmapovat celý systém a jednání ve zprostředkovatelské agentuře nahrál. Na první pohled vše vypadalo profesionálně, přivítat ho přišla mladá zaměstnankyně agentury a zdvořile mu vysvětlila, že má pro něj na konzulátu termín.

Kupčení s českými vízy na Ukrajině. Reportéři Radiožurnálu skrytě natočili obchod za desetitisíce

Číst článek

„Prostě budete stát ve frontě, počkáte, až vás zavolají a pak vás budou posílat tam a tam a všude možně… Udělejte toto a vyřiďte ještě tamhle to,“ instruuje ho mláda žena z agentury.

Jak ale vyplynulo z nahrávky, zprostředkovatelé umí zajistit i něco „víc“ než jen termín schůzky na českém zastupitelském úřadu. Viktorovi sehnali i fiktivní potvrzení, že má na účtu dost peněz. Což je podmínka k získání víza.

„Teď tady je takové potvrzení od E-banky o tom, že jste schopen uživit sám sebe…Toto potvrzení je od banky, pokud to budou zkoumat, dokument je pravý, ale jeho pravost platí jenom pro toho, kdo to bude ověřovat… tedy pro lidi z Vízového centra. Zde je napsáno, že máte vklad, disponujete tam dostatečnou částkou, aby to stačilo na zajištění pobytu během uvedené doby,“ vysvětluje bez okolků žena.

Velvyslanectví České republiky na Ukrajině | Foto: Ministerstvo zahraničních věcí ČR

Podle Ivo Dokoupila, který dlouhou dobu na Ukrajině pracoval pro nevládní organizaci Člověk v tísni, je na Ukrajině takových agentur hned několik. A sazba za setkání s úředníkem k vyřízení víza se může vyšplhat až na desetitisíce korun. Záleží na typu víza.

„To, co člověka udeří do očí, když na Ukrajinu přijede, je, že úplně všude visí reklamy od různých agentur, a to na víza do České republiky nebo do Schengenského prostoru. Ty agentury si tím zřejmě živí. Spousta mých kamarádů to absolvovala, museli prostě zaplatit,“ vysvětluje Dokoupil.

Nekonečná fronta

O podivném systému se v Česku mluví už dlouhou dobu. Civilní kontrarozvědka na problém upozorňuje už od roku 2012.

„Případ známe, víme co se kolem toho děje. Řadu informací, co jsme získali, jsme následně předali ministerstvu zahraničí,“ říká mluvčí BIS Jan Šubert.

Jak vznikala roční investigativní reportáž? 'Může to být byznys za tři miliardy,' říká novinář Janek Kroupa

Číst článek

Ministerstvo zahraničí přiznává, že o kupčení ví. A aktuálně se ho prý snaží řešit. Jedno z řešení je takzvaná nekonečná fronta - tedy že počet míst v pořadníku nebude omezen. „Smysl takzvané nekonečné fronty spočívá v tom, že registrován k podání žádosti bude prostřednictvím systému Visapoint de facto každý zájemce," uvedl náměstek ministra zahraničí Martin Smolek.

Ministerstvo zahraničí se neobává, že agentury i tak obsadí termíny na několik měsíců dopředu. „ To, že nám tam najednou naklikají třeba padesát milionů žádostí, tak já osobně si myslím, že je to ve velmi krátké době přestane bavit,“ myslí si Smolek. Zároveň ale dodává, že jde jen o jeho názor a že ani tento systém nakonec na Ukrajině fungovat nemusí.

Jestli změna systému pomůže Anně, v tuto chvíli nikdo neví. I jí totiž za nedlouho čeká žádost o prodloužení víza a její rodina by se na ni ráda do Čech, kde si našla i přítele, podívala. „Ve svém okolí neznám nikoho, kdo by za víza nemusel nelegálně zaplatit. Platí všichni. Bohužel.“ uzavírá Anna posmutněle.

Internetové stránky agentury zprostředkovávající česká víza | Foto: Visapoint.org

Janek Kroupa Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme