Na Šumavě, v Krušných horách a Beskydech mnoho sněhu není

Na českých horách není příliš sněhu, a ten, co zbyl, je namrzlý. Sjezdovky se proto musí upravovat technickým sněhem. Jak hlásí naši zpravodajové, není v provozu mnoho vleků. Lepší situace je jen v Jizerských horách a zejména v Krkonoších.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nedostatek sněhu trápí západočeské hory. Podle naší spolupracovnice Jany Mertové vypadá současný obrázek v Železné Rudě takto - vydřené sjezdovky a tající sníh. V Železné Rudě dosud napadlo minimálně sněhu. Obdobné je to i v Krušných horách, kde od pátku přibyly pouze dva centimetry nového sněhu. Podle náčelníka tamní horské služby Rudolfa Chlada, je zataženo a padá drobná krupice, skalní lyžaři se však nevzdávají. V provozou jsou i některé vleky. Na Božím daru je nyní 10 centimetrů sněhu, Klínovec hlásí jen o pět centimetrů více.

Jen průměrné podmínky nabízejí dnes lyžařům Beskydy. Jak zjistil Michal Svatoš z ostravského studia Českého rozhlasu, v Beskydech je jasné počasí s teplotami od mínus tří do mínus pěti stupnů Celsia a vane silný jižní vítr. Na sjezdovkách leží v průměru 30 centimetrů převážně zmrzlého sněhu, ten je v nejznámějších střediscích upravován sněhem technickým. Provoz vleků je omezený, výjimku tvoří Pustevny s devíti jedoucími vleky. Běžkařské trasy jsou až na okolí Javorového neupravené, zvýšenou pozornost je třeba věnovat lesním úsekům.

V krkonošských horských střediscích sněžení nijak vydatně nepomohlo. Podmínky k lyžování jsou ale všude tam, kde mají systémy pro výrobu technického sněhu, vcelku dobré. Výška sněhové pokrývky se na sjezdovkách pohybuje od 20 do 60 centimetrů. Všechny vleky a lanovky jsou v provozu.

V Jizerských horách je 5 - 25 centimetrů sněhu. Zatímco na Ještědu jsou vleky mimo provoz, v některých jiných střediscích se lyžuje. Nejlepší podmínky k lyžování jsou na sjezdovce Malinovka v Bedřichově, ale jezdí se i na Tanvaldském Špičáku, na Severáku, v Desné, v Josefově dole a v Zásadě.

Markéta Kaclová, Michal Svatoš, Jana Mertová, Ivana Bernáthová, Jaroslav Zvára Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme