Na Šumavě, v Krušných horách a Beskydech mnoho sněhu není

Na českých horách není příliš sněhu, a ten, co zbyl, je namrzlý. Sjezdovky se proto musí upravovat technickým sněhem. Jak hlásí naši zpravodajové, není v provozu mnoho vleků. Lepší situace je jen v Jizerských horách a zejména v Krkonoších.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nedostatek sněhu trápí západočeské hory. Podle naší spolupracovnice Jany Mertové vypadá současný obrázek v Železné Rudě takto - vydřené sjezdovky a tající sníh. V Železné Rudě dosud napadlo minimálně sněhu. Obdobné je to i v Krušných horách, kde od pátku přibyly pouze dva centimetry nového sněhu. Podle náčelníka tamní horské služby Rudolfa Chlada, je zataženo a padá drobná krupice, skalní lyžaři se však nevzdávají. V provozou jsou i některé vleky. Na Božím daru je nyní 10 centimetrů sněhu, Klínovec hlásí jen o pět centimetrů více.

Jen průměrné podmínky nabízejí dnes lyžařům Beskydy. Jak zjistil Michal Svatoš z ostravského studia Českého rozhlasu, v Beskydech je jasné počasí s teplotami od mínus tří do mínus pěti stupnů Celsia a vane silný jižní vítr. Na sjezdovkách leží v průměru 30 centimetrů převážně zmrzlého sněhu, ten je v nejznámějších střediscích upravován sněhem technickým. Provoz vleků je omezený, výjimku tvoří Pustevny s devíti jedoucími vleky. Běžkařské trasy jsou až na okolí Javorového neupravené, zvýšenou pozornost je třeba věnovat lesním úsekům.

V krkonošských horských střediscích sněžení nijak vydatně nepomohlo. Podmínky k lyžování jsou ale všude tam, kde mají systémy pro výrobu technického sněhu, vcelku dobré. Výška sněhové pokrývky se na sjezdovkách pohybuje od 20 do 60 centimetrů. Všechny vleky a lanovky jsou v provozu.

V Jizerských horách je 5 - 25 centimetrů sněhu. Zatímco na Ještědu jsou vleky mimo provoz, v některých jiných střediscích se lyžuje. Nejlepší podmínky k lyžování jsou na sjezdovce Malinovka v Bedřichově, ale jezdí se i na Tanvaldském Špičáku, na Severáku, v Desné, v Josefově dole a v Zásadě.

Markéta Kaclová, Michal Svatoš, Jana Mertová, Ivana Bernáthová, Jaroslav Zvára Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme