Na Šumavě vrcholí mezinárodní soutěž záchranářských psů

Jediná mezinárodní soutěž záchranářských psů v Česku dnes vrcholí. Na šumavské samotě Spáleniště poblíž rakouských hranic od pátku poměřuje síly 56 čtyřnohých pomocníků člověka. Vítězové jednotlivých disciplín budou mít šanci postoupit na mistrovství světa.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Psí spřežení (ilustrační foto) | Zdroj: ČTK

Kynologický areál ve Spáleništi na Šumavě dělá čest svému jménu. Na místě bývalé vojenské střelnice se povalují trosky, hoří oheň, ozývají se divné zvuky.

Podle pořadatele klání, Jaroslava Sedláka z Jihočeské záchranné brigády kynologů, jde o nejnáročnější cvičiště. Jsou tu ale i další.

„Záchranářské disciplíny, které jsou tady realizovány, jsou práce na ploše, to znamená v nepřehledných terénech lesních porostů. Potom jiná kategorie je v sutinách, které probíhají tady v umělém trenažéru, který imituje pobořené domy po zemětřesení a podobně. A třetí kategorie jsou psi stopaři, kteří hledají osobu na konci stopy,“ popsal Jaroslav Sedlák.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Filipa Černého ze psích závodů na Šumavě v Ranním Radiožurnálu.mp3

Dodal, že čtyřnozí záchranáři z České republiky patří ke světové špičce.

Vedle psích závodníků z pár kroků vzdáleného Rakouska na závodě nechybí ani reprezentanti z Německa, Maďarska, Slovinska.

České barvy mimo jiné hájí jedenáctiletá fenka Buffy Ivety Katrevové z Chomutova.

„Byly jsem třikrát na mistrovství světa a máme složené veškeré stupně všech zkoušek. No a teď v těch jedenácti letech bych řekla, že je to takové zakončení její kariéry, protože přece jenom na jedenáct let je na vrcholu i sportovně,“ řekla Iveta Katrevová.

Závody nazvané Intercup Humanity se na Šumavě pořádají už 13. rokem. Potrvají do dnešní 16. hodiny. Až potom se ukáže, který ze šampionů bude mít šanci postoupit na mistrovství světa, které se letos bude konat na Ukrajině.

Filip Černý, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme