Na summitu EU bude česká vláda prosazovat celistvost Gruzie

Česká vláda bude na mimořádném summitu Evropské unie prosazovat územní celistvost Gruzie a její obnovu po nedávné krátké válce s Ruskem. Po jednání kabinetu to řekl ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. Plán rekonstrukce by podle něj měl zahrnovat celé území Gruzie, tedy i oblasti Abcházie a Jižní Osetie, jejichž nezávislost včera oficiálně uznala Ruská federace.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

I. Langer a M. Topolánek | Zdroj: ČTK

Premiér Mirek Topolánek dnes dostal od vlády mandát k jednání na pondělní Evropské radě v Bruselu, kde bude hlavním tématem situace v Gruzii. "Ten mandát je v kontextu včerejší diskuze s panem prezidentem. V mandátu se omezujeme na věci, které Evropská unie může a které musí," poznamenal Topolánek.

Podle místopředsedy vlády pro evropské záležitosti Alexandra Vondry je podstatné, aby se účastníci evropské rady soustředili více na přítomnost a budoucnost než na minulost.

Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg řekl, že premiérův mandát je poměrně volný. "Nejdůležitější je pomoc, rekonstrukce Gruzie. Česká vláda už se usnesla o naší české pomoci Gruzii, bude to zhruba 150 mil. Kč. Usilujeme o to, aby se EU v této otázce sjednotila, aby byl určitý plán rekonstrukce Gruzie, o to jde a o tom bude z naší strany vedena diskuze," dodal ministr.

Podle premiéra Mirka Topolánka, který českou delegaci povede, nepochybuje Unie o poskytnutí pomoci Gruzii, otázkou je její výše a forma. Česko navrhuje uspořádání dárcovské konference.

Stínový ministr zahraničí za ČSSD Lubomír Zaorálek vládě vyčítá, že se ke konfliktu měla jasně postavit dřív: "Postojem České republiky mělo být prosazovat roli mezinárodního práva a mezinárodních institucí při řešení konfliktů. Vzhledem k tomu, že jsme to neuměli říci u Kosova, tak dneska jsme bokem," domnívá se Zaorálek.

Prezident Václav Klaus se s vládní koalicí v postojích v otázce války v Gruzii neshoduje a jednání vlády se neúčastnil. Mimořádný summit EU svolal francouzský prezident Sarkozy poté, co Ruská federace vyhrála krátké ozbrojené střetnutí s Gruzií.

Vrcholná schůzka unijních politiků se bude konat v pondělí, země EU na ní mají projednat budoucnost vztahů Unie a Ruska a také pomoc pro Gruzii. Ruskou invazi do Gruzie již ostře odsoudilo NATO, načež vztahy aliančních spojenců a Moskvy ochladly. Moskva v úterý uznala nezávislost dvou gruzínských provincií Jižní Osetie a Abcházie.

Milan Kopp, Václava Marešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme