Na Tachovsku stále likvidují škody

Na Tachovsku stále likvidují následky páteční průtrže mračen a krupobití. Přívaly vody zaplavily silnice, sklepy domů, strhaly ploty a zídky, odnesly a zničily automobily. Povodeň také strhla některé komunikace a způsobila sesuvy půdy na silnice. Hasičům se už podařilo odstranit nejhorší škody.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kromě toho, že odčerpali bahno ze studen a bytů, odklidili také pomocí těžké techniky nánosy zeminy ze silnic. Bouře na několik hodin ochromily i dopravu na třech železničních tratích na Tachovsku, Lounsku a Třebíčsku. Škody zatím nejsou vyčísleny. Řádění živlů si vyžádalo i jeden lidský život. Na následky podchlazení zemřela pětasedmdesátiletá žena z Ostrovce.

Všechny místní silnice v obcích Ostrovce, Lažany a Černošín na Tachovsku jsou už po pátečních přívalových deštích sjízdné. Výjimku tvoří pouze panelová cesta k chatové osadě pod obcí Ostrovce. Divoká voda ji poškodila, takže chataři auty zatím neprojedou. Skončily i všechny základní záchranné práce, lidé nyní převážně odčerpávají vodu ze sklepů a vyvážejí písek a bláto z domů. Škody jsou zatím neodhadnutelné. Starosta Černošína Miroslav Plicelner se obává, že jen v Ostrovcích to bude několik miliónů korun. S prvními odhady škod by se mohlo začít v pondělí. V jednotlivých obcích pracují krizové štáby a představitelé samosprávy zajišťují potřebné služby pro obyvatele. Starosta Černošína Miroslav Plincerner ČRo 1 - Radiožurnálu řekl, že výpadky elektrické energie se tam podařilo zvládnout ještě v noci po záplavě. V obcích jsou cisterny s pitnou vodou, protože místní studně jsou kontaminovány a vzorky krozborům se budou odebírat zřejmě v pondělí.

Vydatné deště zvýšily hladiny některých toků ve středních Čechách. Doubrava ve Žlebech na Kutnohorsku přesáhla úroveň prvního stupně povodňové aktivity, který znamená bdělost, a je těsně pod hranicí druhého, tedy pohotovosti. Ostatní řeky v povodí Labe a Vltavy ve středních Čechách záplavami nehrozí. Na území spravovaném Povodím Vltavy je zatím klid. Přeháňky a bouřky mají podle meteorologů zasáhnout především Beskydy, kde se očekává až 30 milimetrů srážek na metr čtvereční. Pršet má také na Českomoravské vrchovině, avšak mnohem méně než v sobotu.

Milan Kopp, Lenka Rákosová, Viktorie Hošková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme