Na Tachovsku stále likvidují škody

Na Tachovsku stále likvidují následky páteční průtrže mračen a krupobití. Přívaly vody zaplavily silnice, sklepy domů, strhaly ploty a zídky, odnesly a zničily automobily. Povodeň také strhla některé komunikace a způsobila sesuvy půdy na silnice. Hasičům se už podařilo odstranit nejhorší škody.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kromě toho, že odčerpali bahno ze studen a bytů, odklidili také pomocí těžké techniky nánosy zeminy ze silnic. Bouře na několik hodin ochromily i dopravu na třech železničních tratích na Tachovsku, Lounsku a Třebíčsku. Škody zatím nejsou vyčísleny. Řádění živlů si vyžádalo i jeden lidský život. Na následky podchlazení zemřela pětasedmdesátiletá žena z Ostrovce.

Všechny místní silnice v obcích Ostrovce, Lažany a Černošín na Tachovsku jsou už po pátečních přívalových deštích sjízdné. Výjimku tvoří pouze panelová cesta k chatové osadě pod obcí Ostrovce. Divoká voda ji poškodila, takže chataři auty zatím neprojedou. Skončily i všechny základní záchranné práce, lidé nyní převážně odčerpávají vodu ze sklepů a vyvážejí písek a bláto z domů. Škody jsou zatím neodhadnutelné. Starosta Černošína Miroslav Plicelner se obává, že jen v Ostrovcích to bude několik miliónů korun. S prvními odhady škod by se mohlo začít v pondělí. V jednotlivých obcích pracují krizové štáby a představitelé samosprávy zajišťují potřebné služby pro obyvatele. Starosta Černošína Miroslav Plincerner ČRo 1 - Radiožurnálu řekl, že výpadky elektrické energie se tam podařilo zvládnout ještě v noci po záplavě. V obcích jsou cisterny s pitnou vodou, protože místní studně jsou kontaminovány a vzorky krozborům se budou odebírat zřejmě v pondělí.

Vydatné deště zvýšily hladiny některých toků ve středních Čechách. Doubrava ve Žlebech na Kutnohorsku přesáhla úroveň prvního stupně povodňové aktivity, který znamená bdělost, a je těsně pod hranicí druhého, tedy pohotovosti. Ostatní řeky v povodí Labe a Vltavy ve středních Čechách záplavami nehrozí. Na území spravovaném Povodím Vltavy je zatím klid. Přeháňky a bouřky mají podle meteorologů zasáhnout především Beskydy, kde se očekává až 30 milimetrů srážek na metr čtvereční. Pršet má také na Českomoravské vrchovině, avšak mnohem méně než v sobotu.

Milan Kopp, Lenka Rákosová, Viktorie Hošková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme