Na termínu odchodu do důchodu se politici nedohodli

Politici se nedokázali dohodnout na tom, jak by do budoucna měly vypadat podmínky odchodu do důchodu i samotné vyplácení penzí. Zatímco koaličním stranám i ODS by nevadilo, aby lidé kolem roku 2030 chodili do důchodu v 65 letech, KSČM chce věk odchodu do penze zvýšit později. Nejnovější kompromisní návrh z dneška na posunutí hranice odchodu do důchodu na pětašedesát let je rok 2036.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanecká sněmovna | Foto: Česká televize

Ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach uvedl, že lídři parlamentních stran se nad návrhem takové dohody chtějí znovu setkat v prosinci. "Nyní je míček na straně komunistů, protože varianta, která by umožnila, aby spolupodepsali tuto dohodu, je výzvou pro KSČM," řekl Škromach.

I předseda KSČM Vojtěch Filip přiznává, že reforma penzijního systému je kvůli stárnutí populace v budoucnu nevyhnutelná. S klíčovým rozhodnutím ale komunisté nejspíš budou chtít ještě počkat. "Naše odborné zázemí zpracovalo materiál, který říká, že bychom v roce 2012 mohli provést novou analýzu, která by umožnila po zhruba desetileté lhůtě, abychom se k této otázce vrátili," vysvětlil poslanec.

Šéf poslanců ODS Vlastimil Tlustý je ale v tomto ohledu skeptický: "Měli jsme zájem na tom, aby se politická scéna zřekla soubojů o čtyři zjevné závěry provedených výpočtů důchodových reforem, ale je vidět, že jak se přibližují volby, tak je to čím dál těžší. Jednotliví účastníci si chtějí tato témata ponechat ve svém arzenálu pro předvolební boj."

Český důchodový systém - kvůli rychlému stárnutí populace - kritizoval nedávno i Mezinárodní měnový fond, podle kterého naši politikové postupují málo razantně. Zdeněk Škromach si to ale nemyslí. "Měnový fond radil i Maďarům a Slovákům při důchodové reformě. Myslím, že v Polsku to také nedopadlo zrovna nejlíp. Je potřeba přihlížet ke konkrétní situaci v konkrétní zemi," dodal.

Vít Dvořák, Vilém Janouš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme